Duraković: Ja sam izlagan od ministra Maleševića

Vijesti 16. jun 201621:32 > 21:35
Anadolija

Danas je u Srebrenici održan sastanak roditelja osnovaca bošnjačke nacionalnosti Prve osnovne škole u Srebrenici i načelnika opštine Srebrenica povodom problema oko naziva jezika u đačkim knjižicama koje ova djeca po svemu sudeći neće dobiti.

Bez knjižica ovog juna će ostati 280 đaka bošnjačke nacionalnosti, što predstavlja 60% svih učenika Prve osnovne škole u Srebrenici

Djeca bošnjačke nacionalnosti koja pohađaju Prvu osnovnu školu u Srebrenici prestala su da pohađaju nastavu u ponedeljak, a razlog tome je što će djeci na kraju školske godine u đačke knjižice biti upisan “jezik bošnjačkog naroda” umjesto bosanski jezik.

Na sjednici nastavničkog vijeća u Prvoj osnovnoj školi Srebrenica učiteljima i nastavnicima je saopšteno da u đačke knjižice upišu “jezik bošnjačkog naroda” jer tako nalaže Ustav Republike Srpske. Roditelji smatraju da su ovom odlukom njihova djeca diskriminisana u ovoj opštini.

Na današnjem sastanku donijet je jasan zaključak da mjesta kompromisu nema, a kao prvi korak ka ostvarivanju prava potpisana je i peticija. Jedan od važnijih zaključaka je i da će svi oni koji su u knjižice upisali “jezik bošnjačkog naroda” biti krivično gonjeni. I roditelji i rukovodstvo opštine Srebrenica su saglasni u odluci da su spremni svoja prava tražiti na svim mogućim instancama, a ako je potrebno i na sudu u Strazburu. Zaključak je jasan: bošnjačka djeca neće napustiti ovu školu, a ako je potrebno da pod istim krovom budu dvije škole, onda će tako i biti. 

“Mi smo krenuli u ovo i ići ćemo do momenta dok se naša ljudska prava ne ispune. Mi ćemo učiniti sve da ne odstupimo od ovog što su naši zaključci, da li će to biti Strazbur… Ako je kapa naših prava Ustavni sud Republike Srpske, onda smo u problemu, jer upravo te institucije prave ove probleme i onda je to logično da to budu više sudske instance, pa vjerovatno i Strazbur”, rekao je načelnik opštine Srebrenica Ćamil Duraković.

Duraković smatra da se na primjeru osnovne škole u Konjević Polju, može učiti i da je to put koji treba sljediti.

“Mene fascinira bitka roditelja i djece iz Konjević Polja, oni su prvi krenuli i ostali dosljedni svog stava. Nažalost, jesu izašli iz svog objekta, ja bih volio da su ostali u istom objektu i provode svoja prava, ali prvo se solidarišemo s njima i svima koji budu željeli to da rade na ovaj način. Po mojoj informacije je 10.000 djece bošnjačke nacionalnosti u ovom entitetu i mi ćemo i kao roditelji i kao učenici protestvovati pred institucijama koje nam ovo čine.” 

Duraković tvrdi da razgovori s Ministarstvom idu u veoma lošem pravcu.

“Ja sam izlagan od strane ministra Maleševića. Ja s njim ne želim ništa pričati, dok na njegovo mjesto ne dođe neko normalan. Meni je žao i sramota me kakvi nas ministri predstavljaju”, završio je Duraković.

Roditelji su potpisom peticija izrazili svoj stav od kog neće odstupiti. Osnovno obrazovanje je zakonski obavezno, a roditelji su kivni na sve one koji njihovoj djeci uskraćuju ovo pravo, jer su, prema stavu roditelja, njihova djeca diskriminisana. Na pitanje o eventualnim mogućim krivičnim prijavama, predstavnik roditelja Alija Tabaković ima spreman odgovor. 

“Poslije genocida u Srebrenici, nas od Tužilaštva u Srebrenici ništa ne može iznenaditi. Ovo je jedan u nizu zločina i etničkog čišćenja prema bošnjačkoj djeci. Onaj ko je napravio takav zakon mora da stvori osnovne uslove za odvijanje obrazovanja. U ovom slučaju uslovi ne postoje. Ministar je taj koji mora da ispoštuje i zakon o osnovnom obrazovanju, koji zabranjuje diskriminaciju djece bilo po boji kože, rasi, jeziku, naciji i td. Ovdje ministar svjesno čini diskriminaciju. Nema problema da djeca već sutra krenu u školu, ako ministar povuče svoje instrukcije”, jasan je Alija Tabaković predstavnik roditelja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.