Tinjak o SSP-u: Odgovor iz RS-a je "ne" evropskom putu BiH

Vijesti 26. jun 201619:12 > 19:28
N1

Republika Srpska ne može da pristane na adaptaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju iz niza razloga, koji su vezani za velike gubitke koje bi imala njena poljoprivredi, kazao je predsjednik entiteta Republika Srpska, Milorad Dodik.

Jedinstven stav RS-a da ne prihvati adaptaciju objasnili su predstavnici vlade, predstavnici poljoprivrednika i proizvođači, jer bi, kako kažu, Republika Srpska gubila ogromne izdatke, što bi smanjilo proizvodnju i BDP.

Svi učesnici će reći da je odgovor “ne”. Republika Srpska ne može prihvatiti adaptaciju SSP-a i ostale sporazume koji su vezani za gubitke. Evropa se odriče 8 miliona, a RS 81 milion eura izvornih prihoda“, rekao je Milorad Dodik.

Predsjednika Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara, Vladimir Usorac je kazao da bi prihvatanje SSP-a bila “smrtna presuda za poljoprivredu i seljake.”

Ovo tržište je nikakvo, a ako ovo prepustimo ne možemo se nositi s konkurencijom iz EU.

Hamdo Tinjak, šef bh. pregovaračkog tima za SSP, gostujući u Dnevnik N1 televizije je kazao da je očekivao ovakav odgovor iz Republike Srpske.

Njihov stav je bio negativan od početka pregovora adaptacije SSP-a. Ovo znači “ne” evropskom putu BiH. Nisam iznenađen današnjim odgovorom.

On je dodao, da bez obzira na ovaj stav, Republika Srpska nije nadležna da donosi odluku u ovom slučaju.

Nadležno je Predsjedništvo BiH koje je reklo da ide u fazu adaptacije. Već tri godine ubiremo carinu po osnovu neadaptacije. Nakon toga smo dobili mogucnost povlačenja fondova iz EU. Republika Srpska ni tu ne želi evropski put, a jedini put je strategija na državnom nivou“, rekao je Tinjak.

Dodik je rekao da bi Bosna i Hercegovina adaptacijom SSP-a izgubila blizu 210 miliona KM.

Svi vodimo računa o BiH i entitetima. Ako ko gubi, a ne gubi niko, to je Federacija BiH. U FBiH živi najviše stanovništva. Skoro sva roba iz Hrvatske je išla u FBiH, a ne u RS.”

Dodikove procjene o gubicima je nazvao paušalnim.

Kako se može izračunati gubitak ako se ne zna da li će ta roba uopće doci u BiH. Ako i dođe, novac ne ide u poljoprivredu, već na jedinstveni račun institucija BiH, a zatim entitetima, pa tek onda entiteti daju poljoprivredi. Kada BiH postane članica EU tek onda će vidjeti šta znači biti članica EU i šta znači biti poljoprivrednik“, mišljenja je Tinjak.

On je kazao da se ovaj Sporazum primjenjuje od 2008. godine i obuhvata samo proizvode iz Hrvatske.

N1

Što se tiče proizvoda iz EU, najviše živih životinja u 2015. godini je došlo iz Srbije, a ne iz EU. Nikakvi razlozi tehničke prirode ne postoje, kao ni gubici.

Na pitanje da li ove podatke vlast u Republici Srpskoj ne zna ili ne želi da zna, Tinjak je odgovorio:

Poljoprivrednici žive od podsticaja. Kako će govoriti protiv vlasti koja im daje podsticaje?“, rekao je on i dodao kako očekuje da će Predsjedništvo BiH preuzeti odgovornost i prihvatiti adaptaciju SSP-a.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.