Ne prođe ni jedan događaj u BiH ili svijetu, a da na našim društvenim mrežama i na on line medijima ne izrodi komentare, često one uvrijedljive, pa čak i prijeteće.
Kada nema sankcija, onda i ne čudi kada visokopozicionirani političar koga je vojni puč u Turskoj teško pogodio, novinarku Borku Rudić optužuje da pripada određenim pokretima i naziva protuhom.
Ljiljana Zurovac, Vijeće za štampu BiH kaže: “To su unutarnja previranja u jednoj zemlji koja nije čak ni susjedna zemlja. Ovdje se sve podiglo i zapalilo, kao da se to događa ovdje i sada. Kao da nemamo ovdje i svojih problema.”
Nekada vam je za tešku napisanu riječ bilo potrebno pero ili penkalo i nije svako pisao, danas vam nije potrebno ni pero ni penkalo, dovoljno je telefon i tastatura. Međutim, problem je taj što svako piše.
Kolumnista Aleksandar Trifunović kaže da prostor na socijalnim mrežama nije prostor bezgranične slobode. Sloboda na socijalnim mrežama prestaje onog momenta kada uđete u prostor slobode nekog drugoga.
“Ako vi morate svaki vaš status objasniti i ako vi morate objasniti šta ste mislili pod mišljenjem, ako imate mišljenje, ne spada u klevetu, ne morate nikome da ga objašnjavate, ako sistem traži da ga objasnite, to je pokušaj pritiska i cenzure”, tvrdi Aleksandar trifunović, kolumnista.
Tako i ne čudi kada napišete tekst, a u jednom danu postanete i probosanac ili četnički nastrojen prema BiH.
Valida Repovac Nikšić, profesorica na FPN Sarajevo kaže: “Jednostavno ovdje kod nas,ali bojim se i sve više u svijetu, gubi se ta kultura dijaloga. Kod nas se od rata na ovamo, nije ni izgradila.”
Ali se izgradila kontrola onih koji iznose javno mišljenje. Tako je novi Zakon o javnom redu i miru na svojoj koži osjetio Banjalučanin Marko Knežević koji je na svom Twitter profilu govorio o dužnicima Poreske uprave RS, pa mu je ministarstvo prosvjete i kulture RS ljubazno poslalo dopis da objasni svoj tvit.
“Ja sam komentarisao poreske dugove i spisak poreskih dužnika. Sekretarijat se našao prozvanim, oni su mi danas odgovorili da je u pitanju greška u Poreskoj upravi. Oni svakako trebaju probleme rješavati sa Poreskom upravom, a ne sa Markom Kneževićem. Na Twitteru već postoje komentari ljudi zašto su anonimno tamo, a ne sa punim imenom i prezimenom”, kaže Knežević.
Oni koji mogu uvesti reda su svakako pravosudne institucije, ali nismo mogli dobiti odgovor, da li je zbog govora mržnje bilo ko procesuiran.
Na državnom nivou vodi se jedna istraga, u Brčko distriktu jedna osoba osuđena na 6 mjeseci uslovno.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.