Od danas pa do 30. oktobra Muzička akademija u Sarajevu, Francuski institut u Bosni i Hercegovini i Goethe-Institut organizuju Sarajevo Sonic Studio.
U emisiji Novi dan govorila je organizatorica Amilom Ramović, stručnjakina za savremenu muziku i predavačica na Muzičkoj akademiji u Sarajevu koja je prelistavala dnevnu štampu sa voditeljicom Almom Dautbegović-Voloder.
“Mislim da BiH nema nikakvu svijest šta se dešava na globalnom klimatskom planu. Za nadati se da će veliki fondovi i incijative “zakačiti” i nas“, komentarisala je Ramović klimatske promjene.
Divljanje vozača motornih vozila, saobraćajne nesreće, pijani vozači su postali svakodnevnica na ulicama gradova Bosne i Hercegovine.
“Nije mi jasno zašto nesavjesni vozači i dalje sjede u autima. Nije mi jasno zašto se trebaju pokretati nekakve incijative da se sankcionišu takvi vozači. Te stvari bi trebale biti normalne, ne bi trebale incijative da se nešto takvo pokrene“, kazala je Ramović.
Borba protiv HIV diskriminacije bio je jedan od naslova u dnevnoj štampi, a stručnjakinja za muziku smatra da bi “BiH trebala prednjačiti u regionu i svijetu u toj borbi”.
“Mislim da je borba protiv diskriminacije i manjinskih, osjetljivih grupa važna i da bi BiH s obzirom na preživljeno trebala prednjačiti u regionu i svijetu“.
Dječak Eduardo šesti rođendan dočekao u umjetnoj komi, naslov je koji joj teško padne kazala je Ramović.
“Ne znam kako ne postoje sistemi da se osigura briga za djecu. Da ne trebamo razmišljati o tome, već da se stvari rješavaju po automatizmu“.