Šemsudin Mehmedović, zastupnik u Predstavničkom Domu Parlamentarne Skupštine BIH, u jutarnjem programu N1 televizije prokomentarisao je najaktuelnije političke teme u državi.
Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH danas je, između ostalog, trebao razmatrati set zakona kojim bi akcize na litar goriva bile povećane za 15 feninga.
“Nadležna komisija nije dala mišljenje o predviđenim zakonskim rješenjima tako da će danas biti skinuto nekoliko tačaka među kojima su i akcize na gorivu. Bilo je predviđeno da se zakon usvoji po hitnoj proceduri, uzmi ili ostavi. Međutim to bi značajno utjecalo na građane BiH, jer bi došlo do poskupljenja i robe široke potrošnje. Tražili smo da se raspravlja po skraćenoj proceduri i da se djeluje amandmanski“, kazao je Mehmedović i dodao da se čeka mišljenje upravnog odbora UIO.
Novac od akciza bi trebao biti utrošen na gradnju puteva.
“To su značajna sredstva i mi nemamo akcioni plan za izgradnju puta 5C. Ne znamo za šta će se tačno trošiti sredstva, osim popunjavanja rupa. Ako nas preglasaju javnost će biti obaviještena“, rekao je Mehmedović.
Čović nije iskren
U nedjelju u Istočnom Sarajevu pao je dogovor između Bakira Izetbegovića i Milorada Dodika o Mehanizmu koordinacije i novom kreditu MMF-a.
“Formalno, dobro je da je došlo do bilo kakve vrste razgovora između dva politička lidera u BiH koji imaju značajnu ulogu. Pitanje je zašto je moralo da dođe do sastanka u nekoj od kafana, jer je to ponižavanje institucija BiH. Očigledno je da uz pomoć predstavnika EU dolazi do omalovažavanje institucija.
Suštinski, zavisno od političkog stajališta možemo imati negativan ili pozitivno mišljenje. Opozicione političke stranke oštro napadaju dogovor. Mislim da Dragan Čović nije iskren, jer se radi o Mehanizmu koordinacije na kome je i Čović dugo radio. Ako je on iskreno protiv dogovora, onda može doći do političke nestabilnosti u FBiH. Mislim da je ovo bacanje prašine u oči, te da i on podržava ovaj Mehanizam. Čović je želio da ima kočnice na evropskom putu BiH ako to ne odgovara nekim njegovim političkim ciljevima“, mišljenja je Mehmedović.
Mehmedović smatra da je Mehanizam koordinacije stavljen u prvi plan, iako je suština jučerašnjeg dogovora bio kredit MMF-a.
“Za mene je to najviše sporna stvar. Uzimati kredit koji FBiH i nije toliko potreban, koliko RS-u koji je u jako teškoj finansijskoj situaciji. Dodik ne bi ni pristao na razgovor da nije teška situacija u tom entitetu. U šta će se trošiti sredsta, ko će vraćati kredit i ovo će biti novi namet građanima!?“, izjavio je Mehmedović.
Izetbegoviću u teškoj političkoj poziciji
Gost Novog dana smatra da je Mehanizam koordinacije funkcionisao i do sada uz veće ili manje poteškoće.
“Izetbegović je u teškoj političkoj poziciji jer mora razgovarati s onima koji ruše BiH i ne žele evropski put BiH. Kada napravite politički sporazum s takvima onda možete biti zadovoljni.“
Ustavni sud RS-a danas će raspravljati o vetu Bošnjaka na odluku o referendumu u tom entitetu.
“Očigledno da predstavnici EU i Međunarodne zajednice nisu iskreni prema BiH jer traže neka rješenja kojima će staviti omču oko vrata probosanskim političkim faktorima. Očigledno da je pitanje teško jer ovo nije bila tema jučerašnjeg sastanka Izetbegovića i Dodika.“
Borci najavili blokadu granica, centrala SDA i HDZ-a i domove političara ako se ne usvoje njihovi zahtjevi.
“Danas imamo kolaps po pitanju boračke populacije i oni se nalaze u najtežoj situaciji u BiH. Potreban je ozbiljan i temeljit pristup rješavanju boračke populacije i isključivanjem onih koji su nepravedno dobili njihova prava“, rekao je Mehmedović.
HDZ-u i Čoviću se ne žuri kada je pitanje rješavanja pitanja izbora u Mostaru, jer njima izbori ne trebaju, mišljenja je Mehmedović.
“Građani su nezadovoljni s razlogom. Indolentan je i odnos Visokog predstavnika koji ima mehanizme da presječe takvo stanje. U jednom dijelu Mostara se investira i gradi, a drugi je katastrofalno zaostao u odnosu na ovaj prvi. Pitanje je kada će građani Mostara sami uzeti stvari u svoje ruke da riješe to pitanje. Mostar je pitanje svih pitanja, to je pitanje odnosa u BiH.“
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.