Visoki predstavnik nije zabranio Republici Srpskoj da raspiše referendum o Danu ovog entiteta, 9. januaru, premda su mnogi očekivali da se to dogodi.
OHR je prije nekoliko dana objavio saopštenje, kojim pozivaju vlasti Republike Srpske da povuku odluku o referendumu, ali samo na tome je i ostalo.
Mile Dmičić – stručnjak za ustavno pravo kaže: “Referendum, kao demokratsko i najznačajnije pravo izjašnjavanja građana u demokratskom svijetu, koje Švajcarska koristi od 1501. godine. Dakle, mi idemo prema Evropi. Neka nam taj put ne bude posut bilo kakvim nedemokratskim oblicima”.
Na stranici Međunarodne krizne grupe, među događajima u svim kriznim područjuma, od Azije, preko Afrike, do Južne Amerike, navodi se i odluka Narodne skupštine o referendumu, uz konstataciju da je Ustavni sud BiH 9. januar kao datum obilježavanja Dana Republike Srpske Srpske ocjenio diskrminatorskim. Da je ova odluka neustavna smatra i američka ambasadorica, koja prenosi stav američke vlade.
Maureen Cormack, ambasadorica SAD-a u BiH tvrdi da Aneks 4 Dejtonskog sporazuma ne poznaje referendum kao način izjašnjavanja građana.
No, jasno stoji da su odluka Ustavnog suda konačne i obvezujuće. Pogotovo, Dejton ne daje mogućnost otcjepljenja entiteta od države, niti lokalnih zajednice od entiteta, što najavljuju bošnjački političari.
Od svih Dodikovih referenduma, ovaj o Danu Republike Srpske je najizvjesniji. Opšte je poznato da Dodik godinama najavljuje brojne referendume.
Lepeza tema je široka: O pravosuđu, o ulasku u NATO, pa sve do otpcjepljenja Republike Srpske od Bosne i Hercegovine. Ideja o otcjepljenju je možda najstarija, i utkana je u Deklaraciju SNSD-a, gdje se navodi datum održavanja referednuma o otcjepljenju.
Bošnjački političari upozoravaju da se Milorad Dodik igra vatrom, a svojevremeno je SDA poručivala da onaj ko hoće da napusti BiH, može da ponese onoliko zemlje koliko mu ostane na cipelama.
Premda Ustav ne daje entitetma pravo na otcjepljenje, SNSD se poziva na činjenicu da Dejton državi BiH daje 10 nadležnosti, te na rečenicu iz Ustava da sve što nije navedeno dao nadležnost države, pripada u nadležnost entitetima.
U skladu sa rezultatima referenduma, stoji u Deklaraciji, Republika Srpske će Federaciji BiH predložiti mirno razdruživanje i istovremeno međusobno priznavanje. Nakon toga bi ove, sada samostalne države, stvorile Uniju država Bosne i Hercegovine. Tada bi Republika Srpska tražila pristupanje Evropskoj uniji.
2017. godina kao prelomna u odlučivanju o nezavsnosti, nije ekskluzivitet samo Republike Srpske.
Nacionalisti u Kataloniji svojevremeno su u predizbornoj kampanji najavili referendum o nezavisnosti od Španije, također, 2017. Vlast u Škotskoj za ovu godini najavili su ponavljanje referenduma o izdvajanju iz Velike Britanije.
Očito da Milorad Dodik prati svjetske referendumske trendove.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.