Požar koji je ujedinio: Solidarnost sa pravoslavnom braćom

Vijesti 23. aug 201616:49 > 19:10
N1

Dan nakon hapšenja, otkriven je identitet osumnjičenika za paljenje prostorija pravoslavne crkve u Sarajevu.

Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo otvorilo je istragu protiv Nedjeljka Dragaša za uzrokovanja požara u pomoćnom objektu hrama Preobraženje gospodnjeg u nedjelju.

“Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo otvorilo je istragu protiv osumnjičenog Nedeljka Dragaša jer postoji osnov sumnje da je došavši do prozora ostave-magacina Pravoslavne crkve Svetog Preobraženja, kroz zaštitnu rešetku na prozoru uz upotrebu otvorenog plamena zapalio drvene daske kojima je prozor bio osiguran”, saopšteno je iz Tužilaštva.

Članovi Međureligijskog vijeća, izrazili su solidarnost i još jednom pozvali na mir i suživot.

“Mi izražavamo solidarnost sa, kako smo to maloprije kazali, našom pravoslavnom braćom i svojim prisustvom ovdje još jednom svjedočimo da ćemo istrajati u suživotu u Bosni i Hercegovini, a i u Sarajevu”, kazao je imam Meho Šljivo.

“Ovakve stvari će nas još više ujediniti, a ti koji to rade neće pobjediti, mi ćemo”, naglasio je vlč. Ivo Paradžik.

Osuda napada dolazi i od predstavnika državnih institucija. Pravoslavnim sveštenicima u hramu obećali su pomoć u vidu sanacije štete i prevencije ovakvih incidenata u budućnosti.

“Ja sam se dogovorio sa sveštenikom ovdje da otprilike neki vidi obezbjeđenja kroz kamere ili na neki način da ova crkva bude osigurana. Čovjek ili pojedinac koji je ovo napravio, prvo ne poštuje i ne voli svoj narod i svoju vjeru, pa onda ni druge narode i druge vjere”, smatra zamjenik ministra za ljudska prava i izbjeglice Predrag Jović.

“Ovo nije prvi put da je hram napadnut”,  kazao je Paroh dolački Čedomir Đelmo. Do sada krivci uglavnom nisu poznati.

“Poslije Dejtona, preko 40 napada je bilo na ovaj vjerski objekat. U novije vrijeme postavljene su policijske kamere, ali to nije pomoglo da se otkriju počionioci. Koliko sam upoznat, počinilac ovog nemilog djela je otkriven pod pritiskom medija”, dodao je Đelmo.

A da u BiH vjera i politika ne mogu jedno bez drugog, pokazao je i potpredsjednik FBIH, Milan Dunović, koji pored toga što je osudio napad, osvrnuo se na izjavu srbijanskog ministra vanjskih poslova Srbije, Ivice Dačića, u kojoj je zahtjevao da se pronađu odgovorni za požar.

“Ministar vanjskih poslova druge države ne može da traži nešto od BiH kao suverene države. One može da izrazi zabrinutost zbog ono što se desilo ili da apaluje na organe BiH da nešto urade”, istakao je Dunović.

Iz hrama preobraženjega Gospodnjeg vjerski predstavnici poslali su jasnu poruku: ovaj incident neće zasjeniti viševijekovnu tradiciju suživota u Sarajevu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.