Zagađene rijeke, uobičajen prizor

Vijesti 09. sep 201617:49 > 19:23
N1

Na Vrbasu koji je ponos svih Banjalučana, ima više od 50 kanala sa otpadnim vodama i to samo u području grada.

Sistema za prečišćavanje još nema. Dok se čeka realizacija kapitalnih i višemilionskih projekata koji bi sačuvali čist Vrbas, rafteri sa ove rijeke, preuzeli su stvari u svoje ruke. Animirali su lokalno stanovništvo, ali i nadležne institucije, kako bi na obali Vrbasa bilo što manje otpada.

Plastične gajbe i kese, kanali sa otpadnim vodama uobičajen su prizor na rijekama BiH.

Ovakvog smeća ima gotovo na svim našim rijekama. Ni Vrbas nije izuzetak. Osim što zagađuje prirodnu sredinu, ovakav prizor odvraća i turiste. Veliki problem predstavlja i čvrst otpad”.

Za čist Vrbas godinama se zalažu članovi Rafting kluba “Kanjon”. Eko regatom, duž Vrbasa, od Gornjeg Vakufa do Srpca čiste korito i obalu rijeke.

“Samo prije 15 godina svi su govorili da je nemoguće očistiti kanjon Tijesno. 17 deponija smeća. Samo 41 olupinu auta smo izvadili za jednu eko regatu. Praktično taj eko kanjon 2003. kad smo krenuli sa tim eko akcijama, je i preteča ovog projekta Čist Vrbas. Praktično svi u BiH sada uzimaju ovaj dio Vrbasa kao primjer da je moguće očistiti“, kazao je Aleksandar Pastir iz Rafting kluba “Kanjon” Banjaluka.

Eko regata Čist Vrbas, uključila je i 12 opština u slivu ove rijeke i njenih pritoka. Povelju za čist Vrbas 2013. potpsale su ove opštine i nadležno ministarstvo u saradnji sa UNDP. Svi zajedno obavezali su se- da će sačuvati rijeku od zagađenja. Međutim, nisu obezbijedili čak ni dovoljno kontejnera, ali najavljuju novi način odlaganja otpada.

Srebrenka Golić, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS je kazao: “Mi smo se angažovali i sad upravo tražimo određene donacije kako prvo u kampusu kao jednom univerzitetskom gradu napravili jedan ogledni primjer kako treba da se zbrinjava otpad… ,jer otpad je sirovina. To je profitabilna sirovina ukoliko bude pravilno odlaganje.

Posljednjih nekoliko godina Banjaluka je postala poznata po sportovima na divljim vodama. Održana su dva svjetska i evropska prvenstva u raftingu i kajaku, ali i druge tradicionalne sportske manifestacije. Sve to privlači i sve veći broj tursta, od kojih bi mogli mnogo toga i da naučimo.

Kad stranci dođu i ako su pušači i idu na rafting. Oni za svoj opušak ponesu kesicu, koju drže u prsluku i kasnije kada dođu na obalu bace je“, kazao je Pastir.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.