Udruženja poslodavaca nezadovoljno sastankom sa Novalićem

Vijesti 21. sep 201612:35 > 12:38
Vlada FBiH

Reformska agenda, s posebnim osvrtom na poresku reformu u cilju rasterećenja poslodavaca i smanjenja cijene rada, bila je tema sastanka premijera Vlade FBiH Fadila Novalića sa članovima Udruženja poslodavaca FBiH (UPFBiH) i brojnim privrednicima, koji je održan u ponedjeljak, 19. septembra, u u Zenici.

Sastanak je bio dogovoren deset dana ranije, a planirano trajanje bilo je dva i po sata, saopćeno je danas iz Odjela za odnose sa javnošću UPFBiH.

Broj sudionika (više od 150 privrednika iz FBiH) pokazao je koliko je tema poreske reforme značajna za poslodavce. Na sjednici su, između ostalih, učestvovali poslodavci iz Sarajeva, Bihaća, Širokog Brijega, Tuzle, Goražda, Tomislavgrada, Kiseljaka, Travnika, Zenice, Posušja, Gruda, Srebrenika i ostalih gradova FBiH.

“Poslodavci su iskazali nezadovoljstvo odnosom premijera Novalića prema ovoj tematici svojim prisustvom od svega 45 minuta, te što nije dovoljno vremena posvetio problemima i izazovima sa kojima se poslodavci susreću, kao i što nije ponudio kvalitetne odgovore na pitanja privrednika. Premijer nije odgovorio na zahtjev poslodavaca za rasterećenje privrede i prolongiranje oporezovanja toplog obroka, prevoza sa posla na posao i regresa do usvajanja novog Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak. Premijer Novalić se u svom izlaganju zadržao na općim konstatacijama i obećanjima, bez rokova i načina kako to ostvariti”, stoji u saopćenju.

Dalje se navodi da poslodavci ne žele više deklarativnu podršku i razumjevanje, već konkretne mjere i reforme, odmah. Ciljevi Udruženja poslodavaca FBiH i njenih članica su adekvatan poslovni ambijent i sniženje cijene rada, kako bi domaći poslodavci bili konkurentni na tržištu.

“Dok je Vlada samo deklarativno za rasterećenje privrede, zakonodavne vlasti su u samo posljednjih godinu dana donijele više od deset propisa kojima uvode nova opterećenja. Udruženje poslodavaca FBiH želi partnerski odnos sa Vladom FBiH, ali uz uzajamno poštovanje. Obostrani trud neophodan je za unapređenje partnerskih odnosa, u korist opće društvenih interesa”, navodi se u saopćenju.

Podsjećamo da je 9. septembra, razmatrajući izmjene i dopune zakona o dohotku i doprinosima Ekonomsko-socijalno vijeće (ESV) za teritoriju Federacije BiH načelno bilo saglasno sa iznesenim principima Udruženja poslodavaca FBiH.

Potvrdio je to tada, nakon vanredne sjednice predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH Edhem Biber, navodeći da Federalno ministarstvo finansija treba da predložene zakonske izmjene ugradi u nova zakonska rješenja.

Poslodavci su tada zahtijevali da se izmjenama reguliše da se onima sa nižim platama smanji stopa oporezivosti na dohodak, a onima sa višim platama da se poveća kako bi se napravio balans. Smatraju da bi se značajnijim smanjenjem doprinosa na rad povećala zaposlenost u BiH.

“Ovo Udruženje je za oporezivanje, ali da ono bude neutralno i da ne ide na teret radnika i poslodavaca. Iako se manje-više svi slažu, ove zakonske izmjene su veoma kompleksne kao jednačina sa pet, šest nepoznatih”, izjavio je tada predsjednik Udruženja poslodavaca Adnan Smailbegović.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.