Lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik je nizom vješto povezanih političkih manevara zadao snažan udarac najljućim protivnicima iz rivalskog Saveza za promjene i njegovom najsnažnijem članu – Srpskoj demokratskoj stranci.
Odlazak Mladena Bosića iz vrha stranke i Ognjena Tadića sa svih stranačkih pozicija završni je čin višemjesečne kampanje. Prvi čovjek entiteta Republika Srpska ima razloga za zadovoljstvo iako kaže da mu nije drago.
Njegova stranka nadmoćno je na krilima referenduma (kojeg su već svi zaboravili) proslavila veliki izborni trijumf, a odlazak Bosića kao posljedica ta dva događaja, dodatno će osnažiti poziciju najmoćnijeg političara u ovom dijelu BiH.
Bogata je historija obračuna lidera dvije najsnažnije političke opcije u Republici Srpskoj. Nije tu bilo nikakve selekcije, udarci u opasnim zonama, optužbe na dotad neviđenom nivou, ponekad i ispod granica pristojnosti.
Dodik je pobijedio Bosića, stranački obračun odavno je na terenu ličnog. Lider SDS-a jedan je u nizu onih koji politički nisu preživjeli Dodika. Neki od njih danas su u nekoć mrskom taboru. Dragan Kalinić je, recimo, Dodikov politički savjetnik. Ako ih ne možete pobijediti, pridružite im se zarad golog opstanka.
Teško je pretpostaviti šta će se sa Srpskom demokratskom strankom desiti do jeseni 2018, slijedi period ozbiljne konsolidacije, zbijanje redova i novi ulazak u klinč sa snažnim protivnikom. Startna pozicija je dobra. I dalje kao dio Saveza za promjenu uživa u većinu na državnom nivou, istom onom kojem Dodik nema pristup, a tako bi želio da je drukčije. Otuda i neutemelji, istina još uvijek tihi, zahtjevi da se preispita uloga srpskih predstavnika u državnoj vlasti nakon slabog rezultata na lokalnim izborima.
Bit će to u svakom slučaju nastavak duge i teške borbe političkih neprijatelja u Republici Srpskoj. Dodik jeste dobio nekoliko posljednjih bitki, ali utisak je da one najveće tek trebaju da se odigraju. Uz nužno reformisan SDS i nikad moćnijeg Dodika. Podsjećamo, historija SDS-a zapamtila je odlaske Dragana Kalinića i Dragana Čavića. I oni su, kao i Bosić, bili predsjednici stranke. Danas nisu ni njeni članovi. Dodikov SNSD za sve to vrijeme, nije mijenjao predsjednika.
Kalinić je u međuvremenu, rekosmo, postao blizak Dodikov saradnik dok je Čavić sačuvao političko dostojanstvo pa se i dalje bori protiv višegodišnjeg rivala. Ovaj put iz stranke koju je sam osnovao odlaskom i matičnog SDS-a – Narodnog demokratskog pokreta.
Ko je sljedeći? Hoće li politička mašinerija neprikosnovenog lidera Republike Srpske biti kadra savladati i narednog predsjednika SDS-a? Kakvim će putem krenuti ova stranka, sada, bez svoje glavne perjanice? Kako će, uostalom, i sam Dodik funkcionisati bez lidera opozicije u enitetu u kojem će još dugo dugo, sve biti isto.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.