Mentalni poremećaj tabu tema u BiH

Vijesti 10. okt 201612:43 > 12:46
Pixabay

U BiH još postoje stigma i diskriminacija lica sa mentalnim poremećajima, a ovi problemi predstavljaju tabu temu u društvu, ocijenili su učesnici okruglog stola "Psihološka prva pomoć".

Koordinator Regionalnog centra za razvoj mentalnog zdravlja za jugoistočnu Evropu Adis Osmanović rekao je da su mentalni poremećaji još tabu tema u BiH, ali da je mentalno zdravlje u BiH “dobro obrađena tema”.

“Psihološka pomoć, odnosno mentalno zdravlje, nije samo zdravlje, ono je i sociološka tema, a organizovanje ovakvih skupova može pomoći i ljudima koji rade sa pacijentima, te samom pacijentu, u trenutku kada mu je pomoć potrebna”, rekao je Osmanović novinarima u Sarajevu.

Prema njegovim riječima, Asocijacija “Iks ipsilon” u BiH sprovodi projekat u vezi sa mentalnim zdravljem, opremajući centre za mentalno zdravlje u okviru domova zdravlja.

“U svakom domu zdravlja u BiH postoji poseban centar za mentalno zdravlje, gdje se građani mogu obratiti za pomoć, a Sektor za zdravstvo Ministarstva civilnih poslova radi na tome da se poboljša edukacija stručnih lica, odnosno kadra, ali i edukacija građana, odnosno pacijenata”, istakao je Osmanović.

Šef Centra za mentalno zdravlje Brčko distrikta Zlata Paprić rekla je da je zadovoljna pozitivnim pomacima koji su napravljeni u BiH tokom niza godina.

“Smatram da smo smanjili stigmu i diskriminaciju prema licima sa mentalnim poremećajima. One i dalje postoje, ali u manjoj mjeri, što pokazuje i broj korisnika naših usluga”, kaže Paprićeva.

Ona je naglasila da je veoma važna uključenost u sve tokove reforme mentalne zdravstvene zaštite, odnosno u projekat mentalnog zdravlja u BiH, u kojem aktivno učestvuju entitetska ministarstva zdravlja i Brčko distrikta, uz Ambasadu Švajcarske u BiH, te razni donatori.

Član Udruženja studenata psihologije “Sinapsa” Amra Džindo smatra da u BiH nije prepoznat značaj mentalnog zdravlja, te da bi trebalo više raditi na njegovoj promociji.

“Kod nas ljudi još smatraju da je neko, ako se obrati stručnoj osobi za pomoć, lud. To samo znači da imate neke poteškoće u životu koje ne možete sami da prebrodite”, rekla je Džindo.

Na današljem okruglom stolu, kojeg je organizovalo Ministarstvo civilnih poslova BiH, učestvuju relevantni predstavnici sa nivoa BiH, entitetskih resornih ministarstava, Brčko distrikta, te predstavnici centara za mentalno zdravlje u BiH, kao i “Sinapse” i Društva psihologa Republike Srpske

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.