Fra Drago Bojić: Etička je dužnost zauzeti kritičku distancu

Vijesti 13. okt 201612:48 > 12:54
N1

Religija, politika, nacionalizam i cenzura, teme su o kojima je za Novi dan N1 televizije govorio bosanski franjevac, teolog i publicista Drago Bojić uoči večerašnjeg predstavljanja knjige "Zlato i tamjan - kritički osvrti na poolitiku i religiju" koje će biti upriličeno u Zemaljskome muzeju BiH u Sarajevu s početkom u 18 sati.

Autor pogovora Viktor Ivančić društveni angažman fra Drage Bojića ocjenjuje kao dosljedan otpor vladajućoj nacionalističkoj paradigmi.

“Spajajući ideologije religijskog i nacionalnog čini se velika šteta društvu u cjelini, a onda iz toga proizilaze mnoge druge posljedice i mnoga druga, usudio bih se kazati, zla koja imamo u našim društvima”, kazao je Bojić dodavši kako su kolektivne pripadnosti činjenica koja nas prati u našim životima, ali da je veoma važno postići kritičku distancu u odnosu prema vlastitome kolektivu.

“Smatram da je etička dužnost svakog pojedinca, svakog člana društva da se stavi na jednu kritičku distancu upravo prema vlastitome kolektivu”, poručio je Drago Bojić.

“Od 90-ih godina imamo jednu vrstu pseudoreligioznosti, dakle religije koja je u javnosti uzurpirala sav prostor. Ta religija i unutar samih vjerskih zajednica ne dopušta da se izgrađuje jedan osobni put vjere koji bi bio humani put, dakle vjera koja bi bila u sebi okrenuta prema čovjeku, koja bi uvažavala humanistička načela i poštivala ljudska prava. Mi zapravo imamo jednu vrstu estradne, ponekad profane, banalne, a ponekad čak i agresivne religije u javnosti koja najčešće udara po onim ljudima koji se izjašnjavaju ateistima, agnosticima, odnosno onima koji ne pripadaju nijednoj vjerskoj zajednici”, kazao je fra Drago Bojić dodavši kako se ponekada učini da je u ovdšanjim društvima danas teže ateistima, nego što je možda u ateističkim društvima bilo vjernicima.

Drago Bojić se osvrnuo i na nedavni pokušaj zabrane predstave “Naše nasilje i vaše nasilje” redatelja Olivera frljića, koja je ipak izvedena i pred publikom u okviru Festivala MESS:

“Ljudi koji su bili odgovorni nisu nikako smjeli popustiti pritiscima koji su došli iz vjerskih zajednica, neovisno s kojih razina i instanci zato što se u ovome kontekstu ponajprije mora zaštititi sloboda umjetničkog izražavanja. To je jedna stvar. Druga stvar – mi živimo u demokratskom, pluralnom društvu. Zapravo, želimo živjti u takvom društvu. U tom smislu mora se dopustiti da se svatko na svoj način može izraziti u tome društvu i pritom je bilo vrlo važno sačuvati sekularnu družavu, sekularno društvo”, poručio je Bojić te dodao da, ukoliko se popusti, u budućnosti mogu očekivati mnoge takve situacije da će svatko sebi uzeti za pravo dovoditi u pitanje neke predstave ili druge manifestacije za koje će smatrati da ne odgovaraju njegovim uvjerenjima ili za koje će misliti da su uvredljive.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.