Delegacija BiH koju predvodi predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović boravi u dvodnevnoj posjeti Iranu.
Već danas uslijedili su i prvi susreti pa se tako Izetbegović sastao sa predsjednikom Irana Hasanom Ruhanijem. Dogovoreno je ukidanje viza između dvije zemlje, te poboljšanje privredne saradnje.
Do sada su se BiH i Iran sastajali na nogometnom terenu. Potom na rukomentom. Snage smo odmjerili i na terenu u sjedećoj odbojci
A sportske susrete nakon niza godina danas smo zamijenili političkim.
Delegacije dvije zemlje sastale su se u Teheranu, a čelni ljudi Bosne i Hercegovine te Irana nakon zajedničkog susreta poslali su jasne poruke.
“Prošle godine zbog sankcija odnos zemalja su imale stagnaciju, a danas nakon potpisivanje nuklearnog sporazuma stvorilo je novu atmosferu i prostor za razvijanje odnosa Irana i BiH”.
A razvijanje odnosa počinje kroz ukidanje viza, najavljuje Bakir Izetbegović. “Ono što treba ubrzano riješiti jeste kretanje kapitala i kretanje ljudi. Dakle imamo rigidan vizni režim koji treba riješiti te moramo omogućiti transfer sredstava između Irana i BiH”.
Prvi korak jeste aktiviranje sporazuma o preferencijalnoj trgovini. Ona do sada nije davala značajne rezultate. Naime, podaci Vanjskotrgovinske BiH pokazuju da je obim razmjene naše zemlje s Iranom relativno skroman i u razdoblju od 2010. do 2014. godine iznosio je 153,1 milijun KM, od čega je uvoz u BiH iznosio 3,4 milijuna, a izvoz BiH u Iran 149,7 milijuna maraka.
Belma Hasić, Vanjskotrgovinska komora BiH: “Ono što mi očekujemo u budućem periodu nakon ovih intezivnih pregovora, da će se ukinuti napokon tehničke i administrativne barijere, da ćemo ostvariti neku značajnu razmjenu prvenstveno iz agroindustrijskog sektora. Njihovi privrednici su zaintereisirani za uvoz našeg ulja i šećera. Svakako ima i mjesta za metalnu industriju, za drvnu industriju gdje se već sada odvija uvoz iz tih grana”.
Već iduće godine očekuju se i prvi konkretni potezi. Naime Hasan Rohani najavio je da će se sve mogućnosti za razvijanje odnosa između dvije zemlje dogovarati na sjednici mješovite komisije u Sarajevu. Do tada osvrnuo se i na trenutnu situaciju u BiH te poručio:
“Složili smo se i podržali da koegzistencija Bošnjaka, Srba i Hrvata može donijeti mir i stabilnost u BiH te dovesti do boljeg razvijanja zemlje”.
O tome kako to postići u Teheranu su sa svojim kolegama razgovarali i ministri Mirko Šarović te Igor Crnadak. Koliko će od danas dogovorenog zaživjeti u praksi, tek će se vidjeti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.