Na temelju svih iskazanih parametara, bez obzira na određene pojave koje su se događale na prostoru određenih kantona, stanje sigurnosti u FBiH je zadovoljavajuće, izjavio je Dragan Lukač, direktor Federalne uprave policije (FUP), prezentujući izvještaj za devet mjeseci 2016. godine.
“Bez obzira na komentare i ocjene određenih osoba, prije svega, na području Kantona Sarajevo i kroz raspravu na Skupštini KS, neke osobe smatraju da statistički podaci koji se iznose u kontekstu stanja sigurnosti, nisu odraz stvarnog stanja. Bez obzira na ta mišljenja, to nije tako. Pokazatelji, pogotovo komparativnog karaktera, su nešto što govori o stanju na temelju činjenica i podataka koji su egzaktni i nisu proizvoljno napisani”, kazao je Lukač.
Kada je riječ o stanju kriminaliteta u FBiH u poređnju sa prvih devet mjeseci prošle godine, Lukač je istakao da je ove godine zabilježen pad broja krivičnih dijela za devet posto. Kada je riječ o stanju javnog reda i mira, zabilježeno je povećanje broja evindentiranih prekršaja za oko šest posto.
Prometnih nesreća u prvih devet mjeseci u odnosu na isti period prošle godine više je za tri posto, dok je, kada je u pitanju napad na ovlaštene i službene osobe, zabilježen porast od 67 posto.
“Na temelju svih ovih parametara iskazanih u sagledavanju, bez obzira na određene pojave koje su se događale na prostoru određenih kantona, mi cijenimo da je stanje sigurnosti u FBiH zadovoljavajuće, bez obzira na incidentne situacije koje su uzrokovane u datom momentu”, rekao je Lukač, govoreći o teškoj saobraćajnoj nesreći prošlog mjeseca u kojoj su stradale dvije studentice Univerziteta u Sarajevu i slučaju Dženana Memića, koji je u februaru ove godine smrtno stradao u saobraćajnoj nesreći.
Komentarišući polemike u vezi sa nadzorom i praćenjem rada policijskog komesara Kantona Sarajevo, Lukač je kazao kako te ocjene treba da daje Neovisni odbor, koji je za to i po zakonu nadležan.
“Nikakav nije problem da nadležno tijelo, a to je Neovisni odbor u ovom slučaju, koji je nadležan po zakonu za ocjenjivanje rada, proces sagleda, ali također zapažamo da se ovdje pojavljuju drugi organi, tijela ili pojedinci koji nisu nadležni za davanje ocjene ili za utvrđivanje odgovornosti policijskog komesara KS. Mi smatramo da to nije dobro i ne treba tako raditi. Neovisni odbor je neovisno tijelo Skupštine KS i ono je jedino mjerodavno da provodi takav postupak”, kazao je Lukač.
Istakao je da policija u svom radu, u okviru policijske strukture, u postojećim društvenim okolnostima u zemlji radi svoj posao u maksimalnom kapacitetu s puno problema i propusta, ali smatra “da su policijski organi, u okviru državnih organa, najbolje što imamo u FBiH, sa svim svojim slabostima, propustima i nedostacima”.
“Uz sve nedostatke, imajući u vidu društvenu klimu u zemlji, kakve imamo probleme, prije svega, socijalnog i ekonomskog karaktera, sve to kad se sagleda, sasvim je razumljivo da imamo društvene pojave koje imaju negativne konotacije”, kazao je Lukač.
Zaključio je da je situacija reagiranja ili talasanja javnosti, kako je rekao, inicirana “od strane nekih nedobronamjernih pojedinaca, krugova s namjerom ostvarivanja nekih ciljeva” i dodao kako se “pokušava učiniti u sigurnosnom smislu prostor Federacije BiH nestabilnim”.
Govoreći o nedavnom hapšenju deset bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane sa područja Orašja, koji su osumnjičeni da su počinili ratni zločin nad pripadnicima srpske nacionalnosti tokom proteklog rata u BiH, i reakcijama iz Hrvatske, Lukač je kazao da je to stvar Tužilaštva i da ono ima argumentaciju za to što radi.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.