Misija OSCE-a obilježava "Sedmicu tolerancije"

Vijesti 14. nov 201609:46 > 10:23
N1

U sladu s Deklaracijom o principima tolerancije koja je potpisana 16. novembra 1995. godine, Generalna Skupština Ujedinjenih naroda je 1996. godine pozvala zemlje članice da ustanove Dan tolerancije.

Misija OSCE-a u BiH od 2013. godine podržava Inicijativu “Supergrađani/Supergrađanke” koja okuplja pojedince i nevladine organizacije koji zajedno rade na sprečavanju incidenata motivisanih mržnjom. U okviru ove inicijative djeluju Koalicije za borbu protiv mržnje.

Ovog jutra gošća Novog dana bila je Željka Šulc, glasnogovornica Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini.

Misija OSCE-a je već 9. novembra počela sa obilježavanjem Dana tolerancije, a o tome šta je sve planirano, Šulc je istakla: “Mi organizujemo ‘Sedmicu tolerancije’ i sve aktivnosti Misije OSCE-a su bile usmjerene ka tome. Ovaj put ćemo imati više od 60 aktivnosti u 24 grada i radićemo na spajanju djece i građana za zajedničko dobro i zajednički cilj. U Srebrenici ćemo tako sutra i prekosutra podržati Inicijativu ‘Samo dobre stvari’ gdje ćemo fotografije i predmete iz ove sedmice zakopati i otvoriti ih u Srebrenici 2040. godine. Smatramo da ta će ta aktivnost svih Srebreničana doprinijeti tome da jednog dana pokažemo koliko smo bili tolerantni. Organizovaćemo i aktivnosti u Jajcu i Teočaku između ostalih“.

UNESCO je proglašenjem Međunarodnog dana tolerancije skrenuo pažnju na brojne međunarodne akte koji se tiču ljudskih prava, uključujući Konvenciju o građanskim i političkim pravima, Konvenciju o eliminaciji svih oblika diskriminacija žena, rasne diskriminacije, kao i Konvencija o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, te brojne druge.

O tome koliko poštujemo ova prava je kazala: “Poštujemo, ali kao i za svaku drugu stvar možemo bolje. Ono što se mi trudimo u Misiji OSCE-a je da se bavimo govorom mržnje. Kreće sve od toga, a definicija tolerancije između ostalog kaže da je tolerancija uvažavanje i poštivanje drugog. Mi se trudimo da u samom startu ukažemo na ono što nije dobro. Vjerujem da jesmo tolerantni, ali možda smo samo malo manje strpljivi jedni prema drugima. Trudimo se biti bolji i zato smo podržali dobru volju građana i pokrenuli smo projekat koji se zove ‘Supergrađani/Supergrađanke i želimo da svi to budu“.

Navela je i kako je potrebno davati pozitivne priče i primjere i da su djeca iz Jajca fenomenalan primjer tolerancije i suživota, želje da imamo zdravo društvo i da u Misiji OSCE-a žele da repliciraju te priče.

O tome koliko su mladi pokretač je kazala: “Oni su jedna od naših ciljnih grupa. Mi u okviru Misije OSCE-a imamo savjetodavnu grupu mladih gdje se sa 12 mladih iz cijele BiH sastajemo svakih mjesec dana.  Govorimo o našim planovima i slušamo njihov glas kako treba da radimo svoje aktivnosti. No, nije u pitanju tih 12 djece. Mi vjerujemo u efekat daljeg prenošenja njihovog glasa u svojoj sredini. Moramo čuti mlade ljude koji su budućnost i možda su nam jedina nada mladi“.

Navela je i kako će se u Misiji OSCE-a baviti korupcijom, radiće na pravosuđu, reformi obrazovanja.

Trudimo se da ličnim i kolektivnim primjerom napravimo makar mali korak naprijed. Da li smo napravili spektakularne rezultate, ko zna, ali pitanje je šta smo danas uradili da nam sutra bude malo bolje“, dodala je Šulc.

U Sarajevu je u subotu održan centralni događaj Koalicije za borbu protiv mržnje “Zanemari razlike”.

“Građani koji su okupljeni u Koalicije za borbu protiv mržnje se okupljaju s vremena na vrijeme i osuđuju poruke koje pozivaju na mržnju. Žele da prefarbaju sve simbole koji pozivaju na mržnju, tako da vjerujem da postoji jedna kritična masa onih koji žele da zanemare razlike i ne žele da im da na važnosti u negativnom kontekstu”, istakla je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.