Danas je međunarodni dan svjesnosti o prijevremenom rođenju djece. Doktori kažu da preventivom i urednim praćenjem trudnoće možemo izbjeći porođaj prije kraja 37. sedmice trudnoće.
O ovome smo govorili i u Regionalnoj temi Novog dana na N1, a gošća je bila Maida Škripić-Ljubović, predsjednica udruženja roditelja prijevremeno rođene djece u BiH “Zvjezdica”, zajedno sa dvogodišnjom kćerkom Unom.
“Una je rođena prijevremeno, iz uredne trudnoće. Dešava se i to – a ne samo u rizičnim trudnoćama. Nekada se jednostavno desi bez objašnjenja”, kazala je.
“Svaka 10. beba na svijetu se rađa prijevremeno, a to je i kod nas statistika. Nažalost, i smrtnost je tu negdje – dešava se”, kaže.
Škripić-Ljubović kaže da u BiH imamo odličnu neonatalnu njegu, barem kada su veći gradovi u pitanju – ali za manje gradove i mjesta – nije sigurna.
“Svim roditeljima kada se desi prijevremeni porod prvo što vam kažu jeste da vam ne garantuju da će dijete biti zdravo i da će sve biti u redu”, kaže.
Njena kćerka je rođena sa 1.700 grama, a rađaju se i manje bebe. Njena drugarica iz inkubatora je rođena u 25 sedmici trudnoće sa 640. grama. Obje danas imaju dvije godine, i zdrave su u potpunosti. Najčešći uzroci prijevremenog poroda su komplikacije, pritisak, bakterije, infekcije u trudnoći. “Većina mama je imala kontrolisanu trudnoću, a bilo je i onih koje nisu – pa im se to desilo”, kazala je gošća N1.
Tek nakon 32. i 33. sedmice se može garantovati da će djeca biti rođena bez posljedica. Što se regije tiče u Srbiji se rodi do 4.000 beba prijevremeno. U Srbiji, kao i u Hrvatskoj postoji spreman, obrazovan i stručan kadar.
Ističe se da je najvažniji kontakt majke sa bebom, što gošća nije imala u momentima kada je njeno dijete bilo na intenzivnoj njezi nakon poroda.
“Tada je problem bila epidemija morbila u KS. Ljekari su htjeli na minimum svesti rizik. Svoju kćerku sam prstom dotakla prvi put 23 dana nakon poroda”, kaže.
Smatra da je potrebno raditi na kontaktu majke i bebe, te da za to na klinikama moraju postojati uslovi, pogotovo danas – kada je medicina napredovala.
Detalje saznajte na linku.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.