Danas se u jednom dijelu BiH obilježava 25 godina od proglašenja takozvane Herceg-Bosne. Sociolog i profesor na Sveučilištu u Mostaru Slavo Kukić komentarisao je za N1 ovaj dan - koji se praznično dočekuje i slavi u više mjesta u Bosni i Hercegovini.
Živi li Herceg-Bosna 25 godina poslije, Kukić kaže:
“25 godina od te jedne historijske kalvarije koju je prošla BiH zbog suludih ideologija, bilo je logično i prirodno očekivati da će takvih ideologija nestati. Drugo, ako nisu nestale – bilo je za očekivati da će građani ove zemlje okrenuti leđa tim ideologijama. A danas imamo osvježavanje datuma i činjenica koje su ovu zemlju vratile unazad. Ne radi se samo o Herceg-Bosni nego i o drugim datumima”, kazao je Kukić.
“Herceg-Bosna ne samo da ispostavlja cijenu kao državi i njenoj evropskoj kulturi nego i Hrvatima koji žive u BiH. U vezi s tim, postoje nepobitni pokazatelji, a broj Hrvata je prepolovljen. Siguran sam da zasluge za to pripadaju prvenstveno Herceg-Bosni koja se danas slavi i čiji vijek trajanja se želi uporno produžavati”, kazao je Kukić za N1.
Hrvatska zajednica Herceg-Bosna proglasila je 18. novembra 1991. godine svoje postojanje kao političke i teritorijalne cjeline na teriroriji BiH. U augustu 1993. godine preimenovana je u Hrvatska Republika Herceg-Bosna kada je osnovano Hrvatsko vijeće odbrane, vlada i oružane snage.
Pod okriljem tzv. Herceg-Bosne na području Hercegovine otvoreni su brojni logori kroz koje je, prema neslužbenim podacima, prošlo više od 50.000 Bošnjaka, Srba, ali i Hrvata koji se nisu slagali sa tadašnjom hrvatskom politikom.
Počinjeni su brojni zločini, među najgnusnijim u Ahmićima i Stupnom dolu, pod opsadom su mjesecima držani Istočni Mostar i Gornji Vakuf.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.