Šolaja: U BiH raste euroskepticizam zbog naših institucija

Vijesti 04. dec 201421:42 > 22:43
N1

Sutra u BiH dolaze visoka predstavnica Evropske komisije za vanjsku i sigurnosnu politiku Federica Mogherini i komesar za proširenje Johannes Hahn.Tokom posjete oni će se sastati sa zvaničnicima bh. institucija, političkih stranaka i građanskog društva da bi raspravljali o reformama i procesu evropske integracije zemlje.

Uoči posjete Federica Mogherini je rekla da će od novog predsjedništva zemlje tražiti uvid da li postoji politička volja za pokretanje procesa koji bi vratio zemlju na pravi put. Ukoliko je novo rukovodstvo BiH spremno da se angažuje na reformskoj agendi, EU je također spremna da se angažuje, poručila je Mogherini.

I komesar Johannes Hahn je rekao da je cilj posjete da ponove podršku Unije Bosni i Hercegovini ka putu integracije i potvrde svoje obavezivanje za napredak evropske perspektive zemlje. Istovremeno, političari moraju sada pokazati volju u interesu svojih građana, posebno u ekonomskim reformama, kazao je Hahn.

vezana vijest

Sutrašnju posjetu za Dnevnik N1 analizirao je direktor Centra za međunarodne odnose iz Banja Luke Miloš Šolaja koji se osvrnuo i na današnju konferenciji organizacije za sigurnost i saradnju u Baselu.

Šolaja je rekao da je amandman za kontrolu naoružanja u našem regionu definiše “jedno De facto stanje” koje je počelo nakon potpisivanja Daytonskog sporazuma i da se to stanje “modifikovalo” kao se mijenjala realnost na terenu. On je podvukao da su se u ovom momentu stekli uslovi da se “to definitivno dovrši”, a za najveći kvalitet, kako je rekao, istakao je što neće biti formalne evropske supervizije i da je kontrola prepuštena samim zemljama, potpisnicama današnjeg amandmana.

Direktor Centra za međunarodne odnose iz Banja Luke smatra da su obje sutrašnje posjete podjednako važne za BiH i da se ne razlikuju od prijašnjih posjeta evropskih komesara.

“Ovo je, prije svega, jedna nastupna posjeta i poruka našoj zemlji da se u pristupu EU prema BiH ništa neće promijeniti. Niti sad, ni u skorije vrijeme”, istakao je Šolaja.

“Poruka ovih posjeta će biti u svijetlu Junckerove izjave da u narednih pet godina neće biti proširenja”, rekao je gost Dnevnika N1 koji je dodao da to ne znači da “BiH smije stati na evropskom putu”.

Šolaja je također istakao da u BiH raste euroskepticizam jer su građani “razočarani radom institucijama naše vlasti na putu u Evropsku Uniju”.

On je za kraj prokomentarisao izjavu Renza Daviddija da EU neće praviti ustupke BiH na izvoz mlijeka.

“Daviddijeva me izjava uopšte nije iznenadila. Tu su jasne politike Evropske Unije, a i BiH nema razloga da bude politički privilegovana”, zaključio je gost Dnevnika na N1.