VIDEO| Agentica FBI o borbi protiv korupcije

Vijesti 09. dec 201618:19 > 19:16
N1

Međunarodni je dan borbe protiv korupcije. Samo kroz korupciju u javnim nabavkama nestane više od milijardu maraka iz budžeta, upozoravaju u Accountu. Kako ojačati institucije i zašto djeluje da je borba protiv korupcije više deklarativna, a manje konkretna?

Iskustvo specijalne agentice FBI-a Terese Hultz dokazuje da razmjere borbe protiv korupcije mogu biti veoma uspješne. Tokom boravka u Sarajevu sa novinarima je podijelila iskustvo istraživanja FBI-a koje je dovelo do procesuiranja Williama Jeffersona, dugogodišnjeg demokrate i zastupnika američkog Kongresa koji je primao mito kako bi pogodovao sklapanju određenih poslova između kompanije u Americi za ugovore u Nigeriji. FBI mu je preko posrednika dao 100 hiljada dolara i afera je dokazana.

“U augustu 2005. godine pretražena je njegova kuća u Washingtonu i pronađeno je 90 hiljada dolara od tih 100 hiljada koje su mu date u njegovom frižideru. One je kupio nekoliko stvari od mita koje je primao. Jefferson je bio kriv po 11 tačaka i osuđen na 13 godina zatvora za podmićivanje što je najduža kazna kongresmenu za podmićivanje”, istakla je Teresa Hultz, specijalna agentica FBI-a.

U adekvatnu borbu protiv korupcije u Bosni i Hercegovini ne vjeruje oko 80 posto građana, podaci su nevladinog sektora.

“U svim porama ovog društva je korupcija zavladala i ja ne znam uopšte na koji način i kako da se izborimo da izađemo iz toga”.

“Od mene niko ništa nije tražio, zato kažem da je sve u redu”.
“Trebali bi se više angažovati za to, zato što je stvarno katastrofa”, kažu građani Sarajeva.

A zbog stepena korupcije, posebno u oblasti javnih nabavki, iz Antikorupcijske mreže Account kažu da će im još jedino ostati da građane pozovu na ulice.

“Preko milijardu, znači hiljadu miliona KM kroz korupciju u javnim nabavkama nestane iz naših novčanika, iz naših budžeta. I zato su odgovorne politika i vlast u BiH i institucije koje su nadležne po zakonu da provode Zakon o javnim nabavkama i sankcionišu one koji krše”, istakao je Eldin Karić, direktor Antikorupcijske mreže Account.

Na Međunarodni dan borbe protiv korupcije direktor državne agencije za prevenciju korupcije nije nam mogao kazati na šta je ova institucija do sada – konkretno upozorila.

“Mi imamo zakon takav kakav jeste, on ima i dobrih i loših osobina, svaki zakon prilikom primjene ima određenih nedostataka. Međutim, mi smo do sada uspostavili 13 tijela za sprečavanje korupcije na svim nivoima, entitetskim i kantonalnim uspostavljena su ta tijela, kao i ova centralnu agenciju. Znači, to smo uradili. Međutim, do sada imamo usvojenih osam strategija za sprečavanje korupcije i osam akcionih planova”, rekao je Hasim Šabotić, direktor Agencije za prevenciju korupcije BiH.

A neriješenih ili neprocesuiranih slučajeva korupcije u zemlji je mnogo. Pored slučajeva Bobar i Pavlović banke, slučaj bez epiloga ostala je afera teška dvije milijarde carinskih prevara u slučaju hapšenja bivšeg direktora Uprave za indirektno oporezivanje BiH Kemala Čauševića i 30 šefova carinskih ispostava. U ovoj najvećoj bh. akciji usmjerenoj protiv korupcije uhapšeni su vraćeni na posao.

Malverzacije su činili i oni koji poslovali sa lijekovima. Za to su optuženi Arslanagići i drugi. Tužilaštvo Kantona Sarajevo je tražilo da im se od stečenog “carsta” oduzme imovinska korist preko 23 miliona. Brane se sa slobode.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.