Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH danas je organizovala konferenciju za novinare na kojoj su predstavljene najznačajnije aktivnosti u okviru saradnje sa agencijama za provođenje zakona u BiH, kao i ostvarene saradnje putem kanala Interpola i Europola koje su u nadležnosti Direkcije.
Na konferenciji novinarima su se obratili pomoćnik direktora Sektora za međunarodnu operativnu policijsku saradnju Samir Kavazović i šef odsjeka NCB Interpola Sarajevo, Branislav Pavlović.
“Prema broju otvorenih predmeta u Direkciji je bilo više od 8.000 predmeta, a tu ne računamo predmete koji su otvoreni prošle godine. Na zahtjev domaćih organa upućeno je, odnosno otvoreno 3.507 predmeta“, rekao je pomoćnik direktora Sektora za međunarodnu operativnu policijsku saradnju Samir Kavazović.
On je istakao da je ove godine izvedeno 9 operativnih akcija.
“Akcije su realizovane u organizaciji Interpola, Europola ili Seleca ili u kombinaciji ove tri agencije. “
Kavazović je naglasio da je BiH priznata i prepoznata kao jedan od glavnih organizatora akcije Balkan triger, a sam centar akcije je bio u Sarajevu.
“To je nama dalo dodatni motiv da akcija prođe na uspješan način. Akcije su se radile predmetima organizovanog kriminala, nelegalne trgovine oružjem, nelegalnom proizvodnjom i distribucijom medicinskih proizvoda, kao i terorizma. Bitna operativna akcija je akcija ‘Hidra 2016’ gdje je došlo do razmjena informacije između zemalja članica po pitanju lica koja se nalaze na potjernicama zemalja članica.”
Šef odsjeka NCB Interpola Sarajevo, Branislav Pavlović je kazao da je po potragama nadležnih organa BiH ove godine slobode lišeno 77 osoba, procentualno u odnosu na broj raspisanih potjernica to iznosi 33 posto.
“Osobe su prema potjernicama iz BiH uhapšena na teritoriji 15 drugih zemalja. Nadležni organi BiH koji imaju pristup Interpolovom alatu sve više koriste te alate. U 2016. godini smo imali preko 17.000.000 provjera kroz Interpolov sistem za provjeru lica. On je za 37 posto veći u odnosu na prošlu godinu.”
Kada su u pitanju ekstradicije organizovano je 88 izručenja, od čega 61 osobe iz drugih zemalja u BiH, a 27 iz BiH u druge zemlje.
Da li u BiH postoje prijetnje od terorističkih napada?
“BiH ništa manje nije ugrožena niti je manje sigurna od drugih zemalja u regionu. Terorizam je globalna pojava i kao takvu je treba posmatrati. Mi postupamo na način da sve zahtjeve od nadležnih organa BiH prosljeđujemo Interpolu i raspisujemo na zahtjev nadležnih organa. Terorizam je pojava koja je zauzela bitno mjesto u Interpolu i DKPT-a u cilju prevencije i sprečavanja“, odgovorio je Kavazović.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mrežaTwitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.