(Ne)diplomatija na djelu u odnosima BiH i Srbije

Vijesti 06. jan 201718:26 > 18:46
N1

Nije se smirila kako treba ni referendumska retorika, a diplomatski odnosi Bosne i Hercegovine i Srbije ponovo na ispitu.

I to opet zbog Republike Srpske. Izetbegović je Nikoliću poručio da ne dolazi, Nikolić Izetbegoviću da on nije vladar Bosne i Hercegovine. U sve se uključio Ivanić koji prijeti blokadama u Predsjedništvu ako Nikolić otkaže posjetu RS-u. Istražili smo – ima li razloga za zabrinutost?

Nakon što je Bakir Izetbegović poručio srbijanskom predsjedniku Tomislavu Nikoliću da razmisli o dolasku na obilježavanje 9. januara, Nikolić mu je, između ostalog odgovorio, šta god to u predsjedničkom diplomatskom rječniku značilo, da se pokrije ušima. I tu nije stao.

Ako on misli da su moji interesi da sa njim lično budem prijatelj veći od interesa da budem prijatelj sa Republikom Srpskom grdno se vara“, rekao je Tomislav Nikolić, predsjednik Srbije.

Ako bi Nikolić eventualno otkazao posjetu BiH, ovaj put Banjaluci , Izetbegović će ga, u narodskom rječniku, dobro čuti, kaže Mladen Ivanić.

To je stvar koju niti bih ja mogao da otrpim u ovom Predsjedništvu niti mislim da bi stvari nakon toga mogle uopšte ići normalno. Ljudi se igraju emocijama a emocije su najgora stvar koje mogu dovesti do sukoba“, kazao je Mladen Ivanić, predsjedavajući Predsjedništva BiH.

Nediplomatija na djelu, mišljenje je mnogih.

I to sigurno ne doprinosi rejtingu Srbije ni u odnosu na susede gde se predstavljala kao stub stabilnosti regiona i kao lider u regionu a sigurno neće dobor odjeknuti ni u međunarodnim krugovima jer se čini kao da mi imamo šizofrenu i regionalnu i međunarodnu politiku“, izjavio je Aleksandar Popov, Centar za regionalizam Srbija.

Ono što ni Izetbegović, ni Ivanić, ni Nikolić, ne govore, a suština je priče, da međusobnim prijatnjama i najavama blokada u odlukama, neće nanijeti štetu jedni drugima. Nego građanima.

Sifet Podžić iz DF-a kaže: “Bez rješavanja teških političkih pitanja ovo se neće moći riješiti i imat ćemo stalne blokade. Ili da napravimo ustavne promjene jednostavno sistem koji sada imamo sistem veta, blokada u Parlamentu BiH u našim poslovnicima ne vodi nigdje apsurdno je za kakve se nebitne stvari poteže pitanje zaštite vitalnog interesa.

Vjerovatno je političarima lakše nametati teme koje su prihvatljivije građanima nego odgovarati na zahtjeve građana koji govore o njihovom životu o standardu, edukaciji, zdravstvu, ekonomiji, obrazovanju, to su sve neke teme koje naši političari lagodno zaobilaze i namjenski nam otvaraju neke teme koje su minorne za živote građana“, kazao je Denis Hadžović, centar za sigurnosne studije.

Dok se zaoštrava politička retorika sve češće se spominju novi sukobi. Spas bi, bar znatan dio bh. javnosti tvrdi bilo članstvo u NATO. Sigurnosni kišobran koji bi dao zeleno svjetlo svima sa strane, da se u BiH dešava nešto pozitivno. Ali politika je ipak, daleko od dogovora.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.