Nakon rekacije NATO štaba, a potom i odluke Ministarstva dbrane BiH o zabrani svim pripadnicima Oružanih snaga BiH da učestvuju na obilježavanju Dana Republike Srpske, 9. januara, brojne su reakcije političkog vrha ovog entiteta.
Čelnici Republike Srpske tvrde kako imaju mehanizme da zaobiđu odluku Ministarstva odbrane, dok neki bivši članovi Predsjedništva BiH tvrde kako to nije moguće.
Napolju su ekstremni minusi, ali zato je politička situacija na vrhuncu usijanja. Oružane snage i Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine u epicentru su sukoba. S jedne strane odluka Ustavnog suda BiH i upozorenje NATO štaba – s druge, težnje političkog vrha Republike Srpske i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Mladena Ivanića, koji je i jedan od članova Vrhovne komande Oružanih snaga. Prvi zabranjuju učešće vojnika u ceremoniji 9. januara – drugi se svim silama trude da osiguraju njihovo prisustvo.
“Ima način koji se ne može zaobići i koji sam našao i opet ću ponoviti da će pripadnici puka prisustvovati manifestaciji. Ja sam to rješenje našao. Kakvo je ono, vidjet ćete ovih dana“, kazao je Mladen Ivanić, predsjedavajući Predsjedništva BiH.
O kakvim rješenjima Ivanić govori nije jasno ni onima koji su prije njega sjedili u predsjedničkim foteljama. Tako Beriz Belkić tvrdi da bez saglasnosti svih članova Predsjedništva nema angažovanja niti jednog dijela Oružanih snaga. Istog stava je i Željko Komšić. Dalje kaže da Ivanić može sam angažovati dva vojnika iz počasnog stroja za polaganje vijenaca ili helikopter za vlastiti transport.
“Ukoliko misli da angažuje Počasni stroj, to ne može. Tačno se zna kada se taj stroj angažuje i kome predaje raport. Da je za primjer riječ o Danu vojske Republike Srpske to bi tada mogao učiniti. Ali s obzirom na to da je ovdje riječ o nelegalnom prazniku, to nije moguće“, rekao je Željko Komšić.
Iz NATO štaba su jasno poručili da bi prisustvo, pa čak i jednog vojnika, 9. januara u Banjoj Luci značilo kršenje Ustava BiH, ali i Dejtonskog sporazuma, a svi vojnici su se kroz zakletvu obavezali da će ih poštovati. Bez obzira na činjenicu da bi u suprotnom mogli biti izloženi disciplinskom postupku i udaljavanju iz službe, predsjednik Republike Srpske, Dodik im poručuje:
“Mi ćemo proslaviti Dan RS i uvjeren sam da će pripadnici trećeg pješadijskog puka biti na Trgu Krajine i da im to niko ne može zabraniti i RS stoji iza takvog njihovog ponašanja“.
Dodikova desna ruka, premijerka Željka Cvijanović, pita zbog čega bi uopšte stav NATO štaba trebao biti obavezujući za bilo koga u BiH, s obzirom na to da nismo članica, niti čak postoji Akcioni plan za to članstvo. Ipak, u Ministarstvu odbrane BiH nakon NATO tumačenja, sve gledaju drugim očima. Zato su zatražili da se o Ivanićevom zahtjevu za učešće počasnog puka, odredi Predsjedništvo.
“Očekujemo da će Predsjedništvo uraditi svoj dio posla po ovom pitanju. Na njima su sve konsekvence insistiranja i na zahjtevu ali i povlačenju zahtjeva“, istakao je Sead Jusić, zamjenik ministra odbrane BiH.
Ono što je Ministarstvo odbrane odobrilo jeste učešće Orkestra Oružanih snaga BiH, tokom određenih ceremonija koje će biti održane sutra.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.