Predsjedništvo SDA povuklo je sankcije za četvoricu članova stranke koji su napustili Klub zastupnika ove stranke u Parlamentu BiH, a koji su ranije zatražili preispitivanje unutarstranačkih odnosa i demokratizaciju SDA.
Promjene se naziru i u ostalim vladajućim političkim strankama na državnoj razini osim HDZ-a BiH kojim i dalje čvrsto vlada Dragan Čović.
Nijedan od četriti odmenuta člana SDA nije želio komentirati zaključke Predsjedništva stranke kojima je stavljena van snage odluka o sankcijama pod uslovom da se ubuduće obustavi javna polemika, podrži jedinstvo SDA i rad Kluba u Parlamentarnoj skupštini. Javio se tek Sadik Ahmetović koji je pozdravio odluku o smjeni Hamdije Fejzića, predsjednika Općinskog odbora SDA Srebrenica a koja će smatra, pomoći konsolidaciji stranke.
“Nakon podjele Kluba, nakon jednog stanja koje nije dalo mogućnost aktivnog vođenja politike u Srebrenici i pomoći povratnicima, ovo je bio logičan slijed. Mislim da je ovo dobra odluka Predsjedništva stranke. Vjerujem da će uslijediti konsolidacija stranke u Srebrenici i na određen način je pripremiti da uspješnije i bolje vodi procese važne za povratnike u narednom periodu“, istakao je Ahmetović.
Četiri zastupnika SDA Senad Šepić, Šemsudin Mehmedović, Salko Sokolović i Sadik Ahmetović prije nekoliko mjeseci izašli su iz Kluba zastupnika SDA u Parlamentarnoj skupštini BiH, nezadovoljni stanjem u stranci, zatraživši demokratizaciju stranke. Zbog javnih istupa uslijedile su sankcije.
Da li je ovo prvi korak u unapređenju unutarnjih odnosa u SDA ili bojazan od gubitka glasova u Parlamentu, četvorka će komentirati u ponedjeljak kada zvanično dobiju zaključke.
Do tada ostaje poziv predsjednika SDA Bakira Izetbegovića: “Predsjedništvo SDA je prihvatilo zahtjev da se formira radna grupa koja će predložiti izmjene i dopune akata kako bi se ‘relaksirali unutrašnji odnosi’, proširila izborna baza stranke i osigurao izbor najboljih kandidata za izbore 2018. te se spriječile pojave kao što su gomilanje funkcija, korupcija, nepotizam i izborne neregularnosti na stranačkim izborima“.
No ne dešavaju se samo u SDA promjene, pokazao je to istup Aleksandre Pandurević, šefa kluba SDS-a u Parlementu. Novinarima je u pauzi sjednice najavila izjavu o zahtjevu za smjenom kadrova SDS-a, u Vijeću ministara uz izuzeće Mirka Šarovića. U zvaničnoj izjavi zahtjeva nije bilo, no jeste upozorenje i nezadovoljstvo pojedinim članovima.
Nije tajna da u SDS-u određeni krugovi već neko vrijeme pokušavaju smijeniti Dragana Mektića, aktuelnog ministra sigurnosti BiH uz ostalo jer često istupa mimo stranke. Posljednji primjer – sankcije Milordu Dodiku koje je za razliku od rukovodstva stranke, pozdravio.
Zanimljivo je i da samo sedam dana nakon što je i zvanično objavljeno da će SDS uputiti u Narodnu skupštinu Republike Srpske Deklaraciju o privrženosti Dejtonskom sporazumu i ubrzanim evropskim integracijama, stigla je i potvrda o forrmiranju ekonomsko socijalnog vijeća stranke, koja bi mogla postati svojevrsna “Vlada u sjeni”, kao altrenativa Miloradu Dodiku u RS-u.
Još jednu stranku očekuju promjene – SBB Fahrudina Radončića koji će istrajati na smjeni Seada Jusića, zamjenika ministra odbrane. Ako bi do toga došlo, Jusić se vraća u Federalni parlament, gdje ga je naslijedila Bilsena Šahman, koja bi izgubila poziciju
U SNSD-u od ranije su poznate frakcije – na jednoj strani Nebojša Radmanović i Igor Radojičić i ona druga koju su činili osnivači SNSD-a, no ozbiljnijih previranja ipak nije bilo.
Zahvaljujući čvrstoj ruci Dragana Čovića, HDZ BiH jedina je vladajuća politička stranka koja govori jedinstvenim glasom, bukvalno jezikom Dragana Čovića.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.