Gostujući u programu N1, hrvatski ministar vanjskih i evropskih poslova Davor Ivo Štir govorio je o odnosima u regiji i aktuelnim političkim pitanjima koja se tiču odnosa Hrvatske, Srbije i BiH.
On je istakao da sadašnja situacija pokazuje da je u toku preslagivanje karata na kontinentalnoj i svjetskoj razini, te da zvanični Beograd pokušava vratiti neke pozicije koje je izgubio prije 25 godina.
“Iz svega što se može vidjeti, uključujući i taj voz za Prištinu – je vraćanje pozicija. Hrvatska sada ima suverenu državu i u preslagivanju će nastojati zaštititi svoje interese. Mi ćemo gledati da to ne ide protiv interesa Hrvatske ali i da ne dođe do eskalacije novih sukoba”, kazao je Štir.
On je ocijenio da treba Hrvatska i Srbija trebaju prepoznati zajedničke interese.
“Radikalni islamizam, ne islam kao vjera, koja je kompatibilna sa demokratijom, nego politička ideologija koja želi demokratiju zamijeniti kalifatom. To su prijetnje za Hrvatsku, Srbiju i BiH”, izjavio je Štir.
Ponovio je da su vidljive aspiracije da se vrate izgubljene pozicije, da Srbija nije priznala Kosovo, te da na sjeveru Kosova nema mjesta za policijske institucije Kosova.
“Vidjeli ste šta se dešava u BiH, i kako se ona razvijala uključujući proslavu takozvanog Dana Republike Srpske. To sve upućuje da se pokušavaju vratiti izgubljene pozicije. Za nas je najbitnije da ne idu kontra interesa Hrvatske”, kazao je dodavši da Hrvatska ima instrumente da zaštiti svoje nacionalne interese.
“Zajedički se moramo suočiti ne samo sa sigurnosnim prijetnjama, sa Beogradom smo sarađviali tokom izazova masovnih migracija. Imamo niz drugih elemeneata, privreda, gdje možemo naći zajednički jezik. Potrebno je rješavati otvorena pitanja u ovom preslagivanju”.
Njegov stav je da Srbiju treba približiti zapadnim strukturama, kroz pristupne pregovore EU. “Društvo se mora promijeniti, da se ne bi došlo do grešaka prošlosti. Bez obzira na retoriku Aleksandra Vučića, bitni su rezultati i djela, kao i rješenje otvorenih pitanja”.
Očekivan odnos Beograda prema Dodiku
Pozvao je na rješavanje problema, a ne eskalaciju tenzija, a govoreći o Srbiji – kazao je da je potrebno da se ona orijentiše ka zapadnim strukturama i integraciji zapadnim vrijednostima.
Komentarišući situaciju u BiH, Štir je kazao da je očekivan odnos Beograda prema Dodiku.
“Isto tako je jasno da za međunarodnu zajednicu nije bilo većih reperkusija u tom smislu. Sjetite se da bi se Hrvate u BiH odmah smjenjivalo, ulazilo bi se u Hercegovačku banku, išlo bi se đonom prema njima”.
Kazao je da se u međunarodnoj zajednici Republika Srpska ne propitkuje.
“A ne kao sada, da Hrvatima drugi narod može birati predsjednika. Pitanje reforme izbornog zakonodavstva je uslova za napredak BiH ka EU. Presude Sejdić-Finci, presudu Ustavnog suda treba provesti u skladu sa odlukama. Hrvati su diskriminisani i to treba izmijeniti da Hrvati mogu biti sigurni da mogu izabrati legitimne predstavnike”, ocijenio je Štir.
A hoće li se Hrvatska pridružiti sankcijama Miloradu Dodiku?
“To nama nije na dnevnom redu zbog svega što sam rekao. Za teritorijalni smo integreitet, osuđujemo sve pokušaje separatizma. Ali ne želimo zatvoriti oči na situaciju koja postoji u FBiH. Dvije skupine, dvije zajednice su brojčano nejednake, ali pravima moraju biti jednake. To je federalizacija”, izjavio je Štir.
“Želim reći da moramo doći do jednog kvalitetnog uređenja odnosa između Hrvata i Bošnjaka, želimo to vidjeti. Put BiH ka EU je dobar okvir, i upravo taj put potiče BiH da napravi potrebne reforme”.
Smatra da je promjena izbornog zakonodavstva je ključna, a da su Hrvati u BiH jedan element europeizacije.
“Gledaju prirodno prema Zapadu. Ne znači da mi isključivo zbog Hrvata u BiH podržavamo BiH ka EU, to je dobro za stabilnost cijelog prostora, u korist je i naših nacionalnih interesa. Reforme su dobre za sve one koji žele napredak u BiH”, kazao je u emisiji Tačka na 7 koju u hrvatskom N1 centru uređuje i vodi Nataša Božić.
“Što se tiče ljudi u BiH, imaju želju da krenu ka zapadu, da se poveća standard bez obzira u kojem dijelu BiH žive i kojem konstitutivnom narodu pripadaju”.
Za kraj, komentarisao je i Donalda Trumpa u smislu da li se situacija na jugoistoku Evrope može dodatno zakomplikovati njegovim dolaskom, i da li će pasti interes američke administracije za ovaj dio svijeta, što može pojačati uticaj Rusije?
“Američki interes prema jugoistoku Evrope je bio u povlačenju za vrijeme Obamine administracije, i za druge dijelove svijeta je isto. Američke prisutnost nije bila kao u devedesetim, jer gledaju da EU preuzme ulogu”, rekao je Štir.
Cijelu emisiju pogledajte na OVOM linku.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.