Nije lako biti stanovnik Bosne i Hercegovine. Građani su uglavnom zbunjeni konstantnim političkim krizama koje se na ružan način prepliću ostavljajući loše poruke.
Novi medijski istup Bakira Izetbegovića nakon jučerašnje sjednice Predsjedništva Stranke demokratske akcije na najbolji je način opisao težinu situacije u kojoj se i on i njegova stranka, ali i cijela politička scena nalaze ovog februara 2017. godine. Lider SDA je, podsjećamo, komentirajući najavu revizije tužbe protiv Srbije i Crne Gore za genocid, priznao da očekuje novu krizu, kako je dodao – najtežu dosad.
”Mislim da ćemo se suočiti s najtežom postdejtonskom krizom, ali naprosto ne možemo aktivno zaustaviti agenta u njegovom pokušaju da ostvari reviziju, ko sam ja da to uradim? Svjesni smo mogućih posljedica”, poručio je on ponovo izbjegavajući odgovornost na koju su ga stotinama hiljada svojih glasova obavezali građani ove zemlje.
Ozbiljnost političkog momenta u kojem se Izetbegović trenutno nalazi kulminirala je prošle sedmice nakon što se lider SDA sastao (ili pokušao sastati) s liderima opozicije Nerminom Nikšićem i Željkom Komšićem. Detalji tog sastanka, na kojem se pojavio lider Socijaldemokratske partije dok to prvi čovjek Demokratske fronte nije učinio, nikada nisu saopćeni, ali je poruka bila jasna.
Izetbegović je tražio podršku, bilo kakvu. Ranije je ”opjevan” njegov odnos s Miloradom Dodikom i Draganom Čovićem, a nakon nekoliko mjeseci skupe ljubavi s Fahrudinom Radončićem, i lider Saveza za bolju budućnost se vratio navikama – u neku vrstu opozicije kriikujući vlast čiji je i sam dio.
Lider SDA ima problem i sa kadrovima u vlastitoj stranci. Senad Šepić, poslanik u državnom Parlamentu, napustio je stranački klub pa djeluje kao neovisni poslanik, a njegovim bi stopama, prema najavama, mogli krenuti još neki poslanici iz ”odmetnute” četvorke (Šemsudin Mehmedović, Salko Sokolović i Sadik Ahmetović, op.a.) kako su mediji ranije prozvali grupu poslanika SDA u Parlamentu BiH.
Boljem stanju u stranci nije doprinio ni sukob u Srebrenici kada je napadnut državni ministar Adil Osmanović, kao ni informacije o navodnoj istrazi koju Tužilaštvo Kantona Sarajevo vodi protiv trojice visokopozicioniranih dužnosnika Stranke demokratske akcije: dvojice potpredsjednika Asima Sarajlića i Mirsada Kukića te generalnog sekretara SDA Amira Zukića.
U svojoj borbi Izetbegović je trenutno sam. Koalicioni partneri u vlasti na svim nivoima, od općinskih do državnog, Fahrudin Radončić koristi svaku priliku da izrazi svoje nezadovoljstvo u “ljubavi iz nužde”, kako je kazao. Čović, s druge strane, navodi da je koalicija na klimavim nogama i da ne rade svoj posao. Dodik iz Banjaluke skoro pa svakodnevno šalje poruke o nemogućnosti opstanka BiH koje itekako nailaze na odgovor iz Sarajeva, odnosno lidera SDA Bakira Izetbegovića.
Sve to dovodi do političkih previranja, sve veće i dublje krize, ali i nezadovoljstva građana – a kako će se sve to odraziti na poziciju najmoćnijeg bošnjačkog političara tek će pokazati vrijeme koje dolazi.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.