Nakon nemilih događaja od 2. oktobra 2016. godine, Bošnjaci u Stocu su uskraćeni za pravo da na današnjim izborima biraju kandidata za načelnika iz reda ovog naroda.
Istrustrirani, razočarani odlukama Centralne izborne komisije, neki su se odlučili na bojkot. Neki su ipak iskoristili pravo da glasaju, bar za vijećnike.
Politika je ovdje, tvrde Bošnjaci prema njima nepravedna. Danas nije bilo tuče, ni svađe, ni prekida izbora, ali razočarenje jednog naroda je ogromno. Orhan Tikveša nije otišao da glasa. Zašto? Kaže da se unaprijed zna ko će osvojiti vlast.
“Za koga ću glasati? Oduzeto mi je pravo izbora, ono koje po svim konvencijama međunarodnim je omogućeno da neko može birati, a ako nemate svog predstavnika – kao ćete birati”, kazao je za N1.
Bojkota izbora, iako se o tome spekulisalo ipak nije bilo. U gradu u kojem ni Hrvati ni Bošnjaci nemaju posla, i jednako teško žive, koji vapi za investicijama, a koje tvrde Bošnjaci uporno blokira dugogodišnji načelnik Stjepan Bošković.
U svakodnevnoj komunikaciji jedni s drugima nemaju problem. Politka s vremena na vrijeme uzburka strasti, kaže sada već penzionisani profesor filozofije s Univerziteta Džemal Bijedć, Kemal Korjenić.
“U Stocu se situacija s vremena na vrijeme truje. Dođe Čović u Stolac i kaže ovo su hrvatski krajevi, i ode nakon pola sata, i ostavi zagađen grad. Dođe Milijan Brkić i onda kaže hrvatima ne smije niko da prijeti, da ih zastrašuje. To su smiješne stvari, ko koga ovdje zastrašuje?”, kazao je Korjenić.
On napominje kako je CIK napravio Bošnjacima stoca veliku nepravdu. Ostavio ih je bez kandidata za načelnika, i bez pojedinih kandidata za vijećnika, iako nikome od njih krivica nije zvanično dokazana.
U isto vrijeme, nisu objasnili zašto je smijenjen tadašnji predsjednik stolačke izborne komisije, Ivan Perić. Za njega profesor Korjenić tvrdi da je 2. oktobra odmah ujutro smijenio sve Bošnjake iz komisije.
S druge strane, dugogodišnji član CIK-a, Vehid Šehić kaže da je dobro što se izbori održavaju, i trebaju se poštovati odluke koje je potvrdio i Sud BiH. Ali ovakvi presedani se pod hitno moraju zakonski uređivati.
“Zakon je jasan: Kod ponavljanja izbora moraju biti iste liste, isti spiskovi s centralnog spiska. E tu je sada neka vrsta slobodnog tumačenja. To je potvrđeno odlukom Suda. Po mom mišljenju, trebalo bi u narednom periodu razmišljati o ovakvoj situaciji i predvidjeti ovakvu situaciju u izbornom zakonu, kako bi se sve dileme oko regularnosti i neregularnosti neutralisale”, ocijenio je Vehid Šehić.
Mnogi Bošnjaci koji su ipak izašli na izbore glasali su za Matu Komšića, koji nije njihov predstavnik, kažu – s jednim ciljem – da okončaju vladavinu Stjepana Boškovića, s kojim ovdje kako tvrde, nije moguć dijalog ili kompromis.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.