OHR o reviziji presude: I dalje smo zabrinuti

Vijesti 20. feb 201716:36 > 16:44
N1

U Sarajevu je u organizaciji Fondacije “Pravda za Bosnu i Hercegovinu“ i Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava održano savjetovanje o podnošenju revizije na presudu Međunarodnog suda pravde u Hagu po tužbi BiH protiv Srbije.

Nakon savjetovanja odlučeno je da se pokrene revizija presude. Iz Ureda visokog predstavnika u BiH (OHR) su naveli da su zabrinuti zbog nekoliko stvari.

“Trenutno postoji neslaganje u pogledu mandata agenta kojeg je Predsjedništvo 2002. godine imenovalo da zastupa Bosnu i Hercegovinu. Budući da Predsjedništvo BiH u vezi s tim nije donijelo novu odluku, sada je na Međunarodnom sudu pravde da ocijeni da li BiH može pokrenuti proces revizije. I dalje smo zabrinuti zbog eventualnih političkih posljedica i negativnih reakcija koje mogu proizaći iz zahtjeva za reviziju presude u predmetu koji je BiH pokrenula protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde”, kazali su za N1 iz OHR-a.

Bosna i Hercegovina je 1993. godine podnijela tužbu protiv Savezne Republike Jugoslavije (Srbija i Crna Gora) pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu. Ona je prihvaćena 1996. godine i to po jednoj tački kојa sе odnosi na kršenja Kоnvеnciје о sprečavanju i kažnjavanju zločina gеnоcida, kојu је usvојila Gеnеralna skupština Ujedinjenih nacija, 9. dеcеmbra 1948. godine.

Presuda je donesena 26. februara 2007. godine i predstavlja značajan međunarodni pravni sudski akt, jer je najviši sud UN-a definisao pokolj nad Bošnjacima u Srebrenici kao genocid. Međutim, za genocid ne smatra odgovornom Srbiju i odbacuje zahtjev za isplatu finansijske odštete, ali je smatra odgovornom da je propustila spriječiti zločin i kazniti počinitelje.

Krajnji rok za podnošenje aplikacije za pokretanje revizije presude po tužbi BiH protiv Srbije je 26. februar ove godine.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.