Hoće li razgovor u Beogradu smiriti tenzije u BiH?

Vijesti 21. feb 201718:36 > 18:38
Tanjug / Rade Prelić

Kriza oko revizije presude BiH protiv Srbije za genocid već ima posljedice, iako ministri tvrde drugacije. Odgođena je redovitavna sjednica Vijeća ministara BiH. No održana je telefonska. Predsjedatelj Predsjedništva BiH i predsjednik RS Mladen Ivanić i Milorad Dodik sutra će u Beogradu razgovarati sa predsjednikom i premijerom Srbije.

Pola sata trajala je konfuzija – hoće li redovne zakazane sjednice Savjeta ministara biti ili neće. Hoće li se ili ne pojaviti ministri iz reda srpskog naroda zbog odluke o podnošenju zahtjeva za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije za genocid. Sve je podsjećalo na prošlu sedmicu kada se poslanici – predstavnici iz Republike Srpske iz tog razloga nisu pojavili na sjednici Predstavničkog doma koja je odložena. I ova je, za utorak. No, ministri su ipak razgovarali, ali telefonski.

“Procjenili smo da je to zbog ukupne atmosfere bolja varijanta da Savjet ministara može iduće sedmice normalno da radi i funkcioniše”, kazao je Mirko Šarović, zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH.

Da li je ovo nastavak situacije kada se na Predstavničkom domu PS BiH nisu pojavili predstavnici iz Republike Srspke?

“Ne, ne, ovo je naš zajednički dogovor, ovo nije bilo šta drugo”.

Vezano za reviziju presude?

“Ne, ne ništa, ne apsolutno, mi smo danas govorili samo o dnevnom redu i hitnim pitanjima. Nastavak je u utorak”.

Dogovor o telefonskoj sjednici postugnut je zajednički, kazao je predsjedavajući Savjeta ministara BiH Denis Zvizdić.

 Zvizdić uvjerava – bićemo glas razuma u uzavreloj atmosferi, posebno pred put Mladena Ivanića i Milorada Dodika u Beograd na poziv premijera Srbije. Ovakvu poruku očekuje i od Vučića.

“Naša poruka ili evo moja poruka za unutrašnje odnose Bosne i Hercegovine jeste da moramo ići ka relaksaciji stanja, na smanjivanju postojećih tenzija. Moraju se usijane glave ohladiti jer takmičenje u tome ko će dati radiklaniju izjavu sigurno neće dovesti do rješenja. Rješenje je u institucionalnom dijalogu i poštivanju Ustava. Što se tiče regionalne saradnje, Vijeće ministara BiH će sigurno nastaviti saradnju sa Vladom Srbije. Mi smo prvi susjedi, mi smo usmjereni jedni na druge i ne možemo, naravno, živjeti jedni bez drugih”, kaže Denis Zvizdić, predsjedavajući Savjeta ministara BiH.

Predstavnici Republike Srpske ispred Saveza za promjene u Instiucijama BiH za dalje poteze čekaju ishod sastanka sa Vučićem i održavanje vanredne sjednice Predsjedništva BiH koju je za četvrtak sazvao Mladen Ivanić. Ukoliko zahtjev za reviziju presude bude predat – upozoravaju da će Savjet ministara biti u tehničkom mandatu, a dom parlamentarne skupštine bez većine.

“Vi znate da smo mi tražili odlaganje održavanja sjednice i da je dogovoreno da ona bude održana 7. marta. Zavisno od ovog razvoja događaja ovih dana mi ćemo prije te sjednice morati donijeti odluku da li su se stvorili demokratski uslovi za demokratski rad Parlamenta Bosne i Hercegovine”, kaže Mladen Bosić, klub poslanika SDS-a u Parlamentu BiH.

Naši sagovornici danas nisu htjeli govoriti o tome – može li ova situacija nanijeti štetu Bosni i Hercegovini kada je u pitanju aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom, funkcionisanje mehanizma koordinacije, te reformskih zakona važnih za EU put.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.