Na Kosovu, u Srbiji, Bosni i Crnoj Gori znakovi etničkih tenzija su ponovo u porastu - tako glasi uvodna rečenica u tekst objavljen na The Guardianu, naslovljen identično kao i tekst koji upravo čitate, samo na engleskom jeziku.
Tako svoju vanjskopolitičku analizu za ugledni medij počinje Andrew MacDowall koji je boravio na sjeveru Kosova i u Preševu.
Tekst koji oslikava fotografija iz Kosovske Mitrovice na kojoj je istaknut bilborard “Srbi su podržali Trumpa”, “…jer odavde nema nazad”, sa dvoglavim orlom i natpisom Kosovska mitrovica, prema tvrdnji iz teksta je teza sa kojom bi se složila većina Srba u Kosovskoj Mitrovici.
U tekstu stoji da je na Balkanu aktivna kocka sa krizom, granice zemalja se preispituju, a etničke tenzije se rasplamsavaju. “Zaboravite krizu i Bliski Istok, bivša Jugoslavija može zadati prvu vanjskopolitičku glavobolju Trumpu”, piše.-
Guardian je podjsetio na voz iz Srbije sa natpisom “Kosovo je Srbija”, kao i to da su Hrvatska i Albanija tražili od NATO-a da se revidira plan za održavanje mira na Kosovu, a ovaj medij je podsjetio i na izjavu predsjednika Srbije – Tomislava Nikolića da bi zajedno sa svojim sinovima uzeo oružje ako bi neko prijetio Srbima na Kosovu.
Adrijana Hodžić iz Kosovske Mitrovice vjeruje da tenzije nemaju ništa sa građanima, nego da dolaze iz zvanične Prištine i Beograda, a da su obični građani žrtve visoke politike.
Guardian podsjeća i na stiuaciju u BiH, koja je podijeljena na dva entieta, i da rane iz rata koji je trajao do 1995. godine nikada nisu zacijelile. Podsjetili su na referendum o Danu RS, kao i najavljeni bojkot iz RS prema institucijama iz Sarajeva zbog revizije presude po tužbi BiH protiv Srbije za genocid.
U Crnoj Gori su prošle godine bile na snazi političke konvulzije zbog koji je Vlada Crne Gore tvrdila da ruske institucije pokušavaju da orkestriraju pučem. Na koncu, pomenuta je i Makedonija – koja je također u katastrofalnoj situaciji kada su etničke podjele u pitanju. Na razdor u pogledu albanskog i srpskog pitanja gledaju kao na odnos Izraela i Palestine, stoji u tekstu.
Sve ovo utječe na visok stepen zabrinutosti EU institucija, dok se čeka kako će Trump i njegova administracija da pristupe ovom problemu. Guardian piše da na Balkanu Rusija vidi priliku da projecira svoju moć i proširi svoju sferu utjecaja.
Kosovo je označeno kao krucijalni prioritet, jer ga Srbija nije priznala od 2008. godine, kada je proglašena nezavisnost, a linije podjela su danas jače nego ikada.
Na sjeveru Kosova dominiraju srbijanske zastave, valuta i kompanije, kao i jezik. Zvanične registarske oznake Kosova na automobilima ne postoje, pa dosta građana vozi bez oznaka. Što se više ide južno, situacija je proalbanska.
Diplomate u regiji označavaju 2017. godinu kao “godinu noćne more”, pogotovo zbog izbora u Srbiji ove, i u BiH naredne godine.
Proevropski orijentisani političari i aktivisti šansu regiona vide samo u zajedničkom djelovanju, a prekrajanje granica vide kao otvaranje Pandorine kutije.
Integralni tekst pročitajte na OVOM linku.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVOna ovom linku.