Inicijativa za izmjenu Ustava FBiH: Šta uraditi sa kantonima

Vijesti 26. mar 201717:47 > 17:48
N1

Za bolji život građana i ekonomski razvoj potrebne su promjene u pravnom sistemu BiH. Stoga je iz Tuzle pokrenuta inicijativa za izmjenu Ustava Federacije BiH.

Inicijativa predlaže ukidanje sudske, zakonodavne i izvšne nadležnosti kantona i prenos na federalni i lokalni nivo. Kantoni bi ostali kao teritorijalne jedinice koje bi u federalnoj vladi predstavljao po jedan ministar iz svakog kantona.

“Kantoni liče na neke male tiranije. Nevidljivu od javnosti i šire. Kada pogledate, političari jedne nacionalonosti, oštećuju građane svoje nacionalnosti. I svi zajedno tonemo”, smatra Jasmin Imamović, gradonačelnik Tuzle.

Kantoni imaju deset premijera, 142 ministra, 142 sekretara, 300 savjetnika i pomoćnika, stotine poslanika i budžet od preko dvije milijarde maraka. Dvije trećine idu za budžetske korisnike, ostalo za administraciju. Ušteda bi bila do 100 miliona što je zanemarivo, smatraju analitičari i predlažu druge opcije.

“Smanjivanje određenih prihoda koje idu kantonima, prema opštinama, što je dobro za opštine. Zatim , pokušaj sistema pravednije raspodjele indirektnih prihoda između kantona i na kraju racionalizacija svih nivoa vlasti i opštinskih i kantonalnih i federalnih”, kaže Admir Čavalić, ekonomski analitičar.

Prije četiri godine ekspertni tim je izradio prijedlog novog Ustava Federacije sa više od 150 preporuka za izmjenu. Politički interesi ne dozvoljavaju promjene, te je potrebno polako ići i senzibilirati javnost.

“Mislim da bi usvajanje tog ustavnog akta predstavljalo značajan napredak jer je on potencirao na odgovornosti aktuelnih nosilaca vlasti i uveo bi određene efikasne mehanizme u otklanjanju blokada i odlučivanju određenih institucija. Govoriti o nekoj radikalnijoj promjeni ustava, mislim da nema veze sa stvarnošću u ovom momentu”, poručuje Zlatan Begić, član ekspertnog tima i profesor Ustavnog prava.

Bolji uslovi života, socijalna zaštita, veća zaposlenost, bolji zdravstveni sistem samo su dio promjena koje građani žele.

“Prvo, idemo prema građanima svake opštine. Građanin je zanemaren u ovoj Federaciji. Koje god bio nacije, svaki je ovdje diskriminiran činjenicom da primi četiri puta manje iz PDV-a kao stanovnik grada i opštine nego što je evropski prosjek”, dodaje Imamović.

Imamović planira obaviti razgovore sa svim opštinama, nevladinim sektorom, naučnim institucijama, vjerskim i nacionalnim skupinama, te do kraja godine uputi prijedlog za izmjenu ustava u Federalni parlament gdje će biti potrebna ruka u zraku dvije trećine poslanika.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.