Mladen Grujičić, načelnik Općine Srebrenica, govorio je o obilježavanju 22. godišnjice genocida u tom gradu, kakvu će podršku općine imati organizacioni odbor, o bošnjačko-srpskom dijalogu...
Da li će učestvovati u organizaciji obilježavanja 22. godišnjica genocida?
“Ja nisam pozvan da učestvujem u organizaciji jer mislim da nije ni vrijeme, a i oni tako misle. Mislim i da Srbin ne treba biti u organizaciji, bar u ovo vrijeme i u situaciji kakva je sada.”
Predsjednik RS-a Milorad Dodik je rekao da se u organizaciji ništa neće promijeniti kada Grujičić postane načelnik Srebrenice.
“Mi ćemo biti na raspolaganju, da stvorimo uslove, da bude bezbjedna situacija, da administracija bude na raspolaganju. Ni budžet se nije promijenio. Sve što je bilo prije, tako je i sada što se tiče organizacije.”
Reisu-l-ulema Husefin ef. Kavazović rekao da se ne smije dozvoliti “da vlah vlada Srebrenicom”.
“Vjerski poglavari ne bi trebali da se bave politikom, ali danas je sve politizovano. Svako želi pridobiti simpatije ili se pokazati kao veliki zaštitnik. Izjava je uvrijedila cijeli srpski narod i ogorčeni su na takvu izjavu da Srbin ne smije biti načelnik. Zašto smije Bošnjak, a ne smije Srbin? Evo ja sam pokazao da smije i pokazat ću da sam bolji načelnik od prošlog.”
Da li bošnjačko-srpski dijalog može krenuti iz Srebrenice?
“Volio bih da se to desi. Priča iz Srebrenice će krenuti, ali u jednom drugom kontekstu. To su već prepoznali u Vijeću za implementaciju mira. Pred ambasadorima ključnih zemalja u svijetu dobili smo samo riječi pohvale i to nas je ohrabrilo. To je prepoznala američka ambasadorica Maureen Cormack, kao ambasadori Japana, Francuske, Turske”.
U Srebrenici Bošnjaci i Srbi žive zajedno, djeca idu zajedno u školu, zajedno rade u firmama. Kako to funkcioniše? Ima li incidenata, svađa, napada…?
“U Srebrenici se nikada nije desio incident na međunacionalnoj osnovi. Nikada nisam ružnu riječ upućenu od srpskog djeteta bošnjačkom i obrnuto. Nikada se nije desio incident u školi. Djeca se druže, ljudi se posjećuju za praznike, sve funkcioniše normalno, a to se pogotovo vidi kada dođe neko sa strane. U javnosti je jedna slika, a na terenu druga.”
Zašto se preko Srebrenice prelamaju krize?
“Izgleda da je u Srebrenici trebao biti neki projekat pod tenzijama, uvijek na ivici incidenta, uvijek u sukobu iz razloga da bi neko na osnovu teške situacije mogao izvući nešto.”
Je li ponudio Ćamilu Durakoviću da ostane raditi u Općini?
“Kada je trebalo doći do primopredaje, onda je kasnila, a onda smo razgovarali prije primopredaje. Ponudio mi je da mi da savjete, da ukaže gdje bih mogao popraviti stvari, a onda se opet okrenula priča. Počeo je minirati ono što se radi u Općini.”
Duraković i Grujičiž žive jedan blizu drugoga u Srebrenici.
“Ja njega nikada nisam vidio u svom naselju, osim kada dođe oprati auto. Srećemo se u gradu, on se obično nalazi u lokalnom kafiću gdje odlazim na doručak. Sada se zbog obaveza ne srećemo. Zašto ga ne bih pozdravio? Ja nikoga ne mrzim, samo imam određen stav prema nekim ljudima.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.