Gostujući u Pressingu na N1, Nino Raspudić, filozof i publicista govorio je o građanskim stranačkim opcijama, himnoj Bosne i Hercegovine, bošnjačkom unitarizmu, hrvatskom federalizmu i srpskom separatizmu. O muslimanima između 'hrvatskog cvijeća' i radikala.
Za njega je priča o građanskom – zapravo priča o unitarizmu. Drugim riječima, multietničke – građanske partije u BiH, a ima ih nekoliko nemaju budućnost, da li će zaživjeti nekada takav ustroj Bosne i Hercegovine?
“Tek kada se riješi nacionalni okvir te stranke će moći zaživjeti. Ovako je nesređeno. Građanski je krinka za skriveni nacionalizam, u ovom slučaju bošnjački. Baš kao što je Milošević ko fol bio za Jugoslaviju. On nije govorio eksplicitno o Velikoj Srbiji. Tako je ta građanska priča de facto krinka za bošnjačku politiku”, izjavio je Raspudić.
Kako se desila priča da su bosanski muslimani od “hrvatskog cvijeća” postali “radikali”?
“Ne tvrdim da su postali radikali, kada uzmemo u obzir tešku prošlost, Bošnjaka i svih naroda, nema se tu kome šta zamjeriti. Meni je samo žao što političke elite nisu dalekovidnije i ne uspjevaju se izdići iznad frustracija, koje su opravdane i razumljive. Problem je što se ostaje u njima, i ne gleda se dalje”.
“Meni ta priča, pravaška – o muslimanima kao ‘hrvatskom cvijeću’ je smiješna. Kao i one priče da je Tito dao muslimanima naciju. Nije niko nikome ništa dao. Oni odavno imaju svijest da su posebna zajednica, i to treba respektirati. Taj narod ima svijest o sebi samome. Sve te priče, da su to Srbi koji su se odrekli identiteta, ili o hrvatskom cvijeću – su smiješne. Mi imamo tri konstitutivna naroda koja ne trebaju biti ničije cvijeće ali i ničija vreća za napucavanje, kao što su Hrvati danas”, izjavio je Raspudić.
Bošnjačko-srpski dijalog kao odgovor na hrvatske zahtjeve. Vučić insistira na tome, a nema sagovornike na bošnjačkoj strani, da li to treba biti dijalog Bošnjaka, Srba i Hrvata, bez svođenja na dva protiv tri?
“Dvojica protiv trećeg se nikada ne mogu odgovoriti. Mislim da je pozitivan svaki pomak, pa makar i on bio bilateralni. Ne znam, s obzirom na recentna sjećanja, koliko je Vučić osoba može biti vjerodostojan u prizivanju te vrste dijaloga”, kazao je Raspudić pozivajući se na Vučićevu političku prošlost.
Kada bi bio u prilici da savjet bošnjačkim vođama – kakvu politiku da vode, da sačuvaju ono za što se bore, to je cjelovita BiH – šta bi sajvetovao?
“Da odmah pokrenu inicijativu za promjenu izbornog zakona, barem onu prije vraćanja nametnutnih izmjena, i da pokrenu inicijativu za stvaranje kanala na hrvatskom jeziku unutar Javnog servisa. Time će Hrvati Sarajevo početi doživljavati kao svoje, osjećati se kao pripadnici tu, a ne gledati HRT i imaginarno živjeti negdje drugo”.
Smatra da je neriješeno nacionalno pitanje – generator nacionalizma.
“Rješenjem Izbornog zakona, kad bi Hrvati bili sigurni da im drugi neće birati predstavnike to bi dovelo do pravog političkog prularizma kod Hrvata. Nažalost, šteta je učinjena da ta je onemogućen pluralizam. Oni će se okupljati oko najjače stranke iz straha da ne bi bili preglasani”.
Da li bi se onda zviždalo himnoj Bosne i Hercegovine u Bosni i Hercegovini?
“Ne može se upravljati emocijama ljudi. U situaciji gdje vam se negira pravo na identitet, gdje imate takav okvir, gdje vas se nije pitalo o himni – ne može se upravljati emocijama ljudi. Ja se sjećam kada su tenkovi zaustavljani u Pologu, kada je došao Alija Izetbegović doživio je ovacije u Širokom Brijegu. Tada su ga doživljavali kao svog predsjednika”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.