Građani plaćaju milione apelantima za nerad pravosuđa

Vijesti 08. jun 201717:45 > 19:14
N1

Ustavni sud BiH usvojio je apelacije 120 osoba jer im je povrijeđeno niz prava na pravična suđenja u predmetima koji su vođeni pred Kantonalnim sudom u Sarajevu.

Vlada Kantona Sarajevo će zbog sporosti pravosudnih institucija morati platiti apelantima blizu 120 hiljada maraka. Dakle, od novca građana. A ovo je tek jedna odluka Ustavnog suda. Brojni apelanti čekaju.

Milion i 800 hiljada maraka odštete plaćaju institucije BiH zbog sporosti sudova. Naime, od januara 2008. godine do februara 2017. Ustavni sud BiH donio je 1.447 odluka u kojima su utvrđene povrede prava na pravično suđenje. Zbog nedonošenja sudskih odluka u razumnom roku. Pred Ustavnim sudom je još 600 sličnih predmeta, a priliv novih je konstantan. Što znači, potencijalnih 600 hiljada maraka koje građani mogli plaćati zbog neefikasnosti pravoduđa.

“Zbog dužine trajanja postupka i povreda prava na djelotvorni pravni lijek iz Člana 13 Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda”, objašnjava Dragan Mektić, ministar sigurnosti BiH.

Jedna od uvaženih apelacija je i Safeta Camovića. Sudski proces trajao od decembra 2008. do juna 2015. Šest godina i deset mjeseci. Zbog brojnosti apelacija, Ustavni sud je zaključio kako je riječ o sistemskom problemu koji je doveo do hroničnih zaostataka u radu sudova. Svaki novi predmet, automatski postaje stari. Stoga nalažu sljedeće:

“VSTV-u da u roku od šest mjeseci od dana dostavljanja ove Odluke, preuzme odgovarajuće mjere iz svoje nadležnosti radi otklanjanja sistemskog kršenja prava na suđenje u razummnom roku, Ustava BiH, Evropske konvecnije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, kao i mjere radi otklanjanja kršenja prava na djelotvoran pravni lijek”.

Isto je naoloženo Vladi Kantona Sarajevo, kao i Vladi Federacije. Međutim, ovakvih odluka je bilo i ranije, te je Ustavni sud i ranije tražio očitovanje VSTV-a. Odgovor, niti prijedloge za rješenje problema, nisu dobili. Na propuste u pravosuđu konstantno upozorava i ministar Mektić.

“Neka ih je sramota i ja ne znam kako mogu da gledaju građanima u oči i kako imaju obraza i časti više da sjede i uzimaju enormne plate i milione maraka od građana da bi namirili štetu određenim građanima zbog njihovog nerada”, kaže Mektić.

Štetu ćemo plaćati, kaže Mektić, i brojnima koji su provodili mjesece u pritvoru, a protiv kojih nikada nije podignuta optužnica. Iznosi bi mogli biti milionski.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.