Vruće, vruće, vruće pa hladno pa hladno i hladno. Korak naprijed nazad dva najčešći je bio epilog pokušaja zbližavanja Srbije i BiH. Mir i stabilnost i ekonomska saradnja. Jedno kažu političari, a drugo ekonomski pokazatelji.
Druženje predsjedničke trojke i bivšeg srbijanskog premijera u Beogradu prije dvije godine najmanje je ličilo na formalni politički susret.
“Ne znam šta je nečija ideja u tome da se stalno prave sukobi i problemi”, kazao je Vučić tada.
Ko bi slutio da je ovakvim porukama, šetnji Kalemegdanom i šahovskoj partiji prethodio napad na tadašnjeg premijera Vučića tokom komemoracije u Srebrenici.
No za razliku od novoizabranog, bivši predsjednik dugo nije došao u zvaničnu posjetu BiH. Najavljenu posjetu je, podsjetimo, u junu 2015. odgodio.
Tako je žalio Izetbegović zbog hapšenja Nasera Orića po srbijanskoj potrjernici.
“Mislim da će gospodin Nikolić shvatiti naše razloge i da neće biti osobito pogođen ovim. Recimo da je bolje odgoditi tu stvar, dok se ne razrješi stvar sa besporebnim maltretiranjem ljudi Srebrenice”, izjavio je Izetbegović.
Drugačiji je tada stav imao njegov predsjedički kolega Ivanić: “Ne mogu kontroverzne ličnosti biti razlog da odnosi između zemalja uđu u lošu fazu i stepen reakcije Sarajeva na taj događaj je apsolutno neprimjeren”.
Nikolić je ipak došao i to u maju prošle godine, povodom Samita 100 i Brdo Brioni procesa. Tada se osvrnuo na napad na Vučića:
“Trebala je izuzetna hrabrost da se dođe na to obilježavanje. Mislim da Vučić nije mislio da će mu trebati i ljudska hrabrost – da se bori protiv ekstremista”, ocijenio je bivši predsjednik Srbije, Tomsilav Nikolić.
Na svijetlu budućnost kad su u pitanju odnosi dvije zemlje slutili su investicijsko-razvojna konferencija u Srebrenici u novembru 2015., ali i zajednička sjednica Vijeća ministara i Srbijanske vlade u novembru iste godine.
“Mislim da poruka zajednčkog rješavanja problema, razumijevanja, racionalnog pristupa budućnosti i ne moram da kažem ljubavi, ali svakako poruka suprotstavljanja svemu što je mržnja je dobra poruka za sve naše ljude”, kazao je Vučić.
“Mi danas govorimo o budućnosti, mi danas govorimo o ekonomskoj saradnji”, izjavio je tada Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH.
Korak naprijed, nazad dva – tako je izgledalo kada je dvosmislena poruka Tomislava Nikolića prilikom obilaska radova na mostu koji spaja Bratunac i Ljuboviju: “Ali meni je isto toliko važno što imaju dvije trake s obje strane, namijenjene biciklistima i pješacima da se šetnjom stiže iz Republike Srpske u Srbiju i iz Srbije u Republiku Srpsku i da jednog dana bude važno odakle si pošao i gdje ideš, jer će sve da bude jedno”.
Poput ove izjave, različito je protumačena i antiteroristička vježba policija Srbije i Republike Srpske u Loznici, u augustu prošle godine.
No poruke u drugačijim prilikama gotovo nisu nepredvidive: očuvati mir i stabilnost i očajati ekonomsku saradnju. Međunarodni sajam privrede u Mostaru bio je jedna od tih. Tada je Mladen Ivanić poručio:
“Mislim da je ključni izazov na bošnjačkim liderima da kažu jesu li za popravljanje tih odnosa ili nisu. Ne vidim šta se negativno dešavalo iz Srbije u posljednih četiri ili pet godina.”
A u odnosima dvije zemlje tema genocida ostaje kamen spoticanja. Za razliku od političkih ekonomski pokazatelji ipak su nedvomisleni : BiH je u Srbiju prošle godine izvezla preko 880 miliona KM, a uvezla daleko više – preko dvije milijarde KM.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mrežaTwitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.