"Nevidljivi čovjek" počastio Srebrenicu s dva grafita

Vijesti 11. jul 201708:31 > 08:44
N1

U Srebrenici je nedavno boravio italijanski umjetnik Manu Invisible ili nevidljivi čovjek.

Bavi se izradom uličnih grafita i jedan je od najboljih u Evropi, kažu njegovi prijatelji.

Krije identitet jer je u nekoliko navrata imao problema s pravosudnim institucijama, dok nije odlučeno kako njegovi grafiti nisu vandalizam, nego uljepšavaju gradove. Srebrenicu je počastio sa dva uratka, na kojima piše “Svijest” i “Dijalog”. Oba nose specifične poruke.

Svijest – poruka na zidu. Pola ćirilica – pola latinica. Dominira zelena boja. Boja prirode. Boja Srebreničkog bogatstva, kaže Nevidiljivi čovjek. Unutar grafita obrisi rijeke Drine. Poruka – Drina ne razdvaja – nego spaja Srbiju i Bosnu i Hercegovinu.

Prvi put sam u Srebrenici i znam šta se dešavalo proteklih 20 godina. Prije nego sam došao da radim ovaj projekat mnogo sam proučavao. Još ne poznajem ljude ovdje, ali tek sam počeo. Cilj mi je s ovim porukama da srušim stereotip da je Srebrenica samo grad genocida. Prije svega da srušim stereotip da Bošnjaci i Srbi ovdje ne mogu zajedno da žive jer u ovom gradu je to zaista moguće. Želim da svijet ima lijepu sliku o ovom gradu“, rekao je umjetnik.

Osim Svijesti, Nevidljivi je kroz mural Srebrenici ostavio i poruku Dijalog. U nekoliko dana koliko je boravio u ovim krajevima, uočio je, kaže, nevjerovatne potencijale – turističke i prirodne, koji bi mogli oživjeti Grad. Masku i dalje ne skida. Ni na nagovore. Više nije toliko ni strah od policije – nego princip.

Nisam bitan ja. Nije bitno moje lice. Bitno je ono što radim. Moja umjetnost. Ne želim skretati pažnju na fizički izgled“, kazao je Manu Invisible.

Nevidiljivi je u Srebrenicu došao na poziv prijatelja Irvina Mujčića. Zajedno rade i na projektu Kuća prirode. Riječ je o Međunarodnoj priči koja omogućava ugroženim kategorijama koje nemaju novca za odlazak na godišnji odmor – da besplatno provedu vrijeme u prelijepoj prirodi. U svijetu je takvih kuća oko 1.200. A prva na Balkanu, bi uskoro mogla biti upravo u okolini Srebrenice. Irvin je nakon 18 godina provedenih u Italiji, 2014. odlučio život ponovo nastaviti u Srebrenici.

Kada pričam s ljudima svi imamo isti osjećaj da se vratimo u Srebrenicu. Ima nešto što nas vuče u ovaj grad. U drugim mjestima možemo fino živjeti, ali nismo nikada baš potpuno sretni“, rekao je Irvin Mujčić.

Srebrenica može opstati isključivo zahvaljujući mladim, poručuje Irvin. Njihovom povratku i osnivanju porodica.

Nakon svega što se desilo ako svi odavde odemo, to je kao da smo Srebrenicu ubili još jednom“, smatra Irvin.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.