Na sve češću pojavu prijetnji upućenih ka novinarima reagirali su iz Delegacije EU koji jasno poručuju - novinarima u BiH mora biti omogućeno da obavljaju svoj posao bez prijetnji.
Iz delegacije upozoravaju da su posljednje prijetnje istinski povod za brigu. Upućen je i apel da agencije za provedbu zakona u BiH u potpunosti istraže takve slučajeve i obezbijede uslove za rad za sve novinare jer su Sloboda izražavanja, sloboda medija i bezbjednost novinara prioriteti za EU i ključni aspekt procesa integracija zemalja zapadnog Balkana, uključujući BiH.
“Pomno pratimo ova pitanja pri ocjenjivanju spremnosti BiH da se približi EU”, ističu iz Delegacije EU. No, napadi su svakom danom sve češći.
Prijetnje na društvenim mrežama regulirane su kaznenim zakonodavstvom. Članak 183 kaznenog zakona FBiH kaže da će onaj tko ugrozi sigurnost neke osobe ozbiljnom prijetnjom – kaznit će se kaznom zakona do 6 mjeseci.
Međutim ovaj zakon je u praksi gotovo pa mrtvo slovo na papiru – pa najčešći odgovor prilikom provjeravanja ima li elemenata kaznene odgovornosti, bude da su određeni komentari sastavni dio demokratskog ozračja koje se zasniva na slobodi mišljenja.
Detalje donosi Vlado Marić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.