Gliser Vlade FBiH koriste za kontrolu mora u Neumu

Vijesti 23. jul 201708:41 > 08:46
Bljesak.info

Nedavni napisi oko glisera koji je kupila prije nekoliko godina Vlada FBiH i nije ga još prodala potaknuli su nas istražiti što se zaista događa vezano uz to pitanje.

“Godine 2010., odlukom Vlade FBiH, gliser je dodijeljen Federalnoj upravi za inspekcijske poslove za obavljanje njezinih redovitih nadležnosti – rekao nam je nedavno Davorin Korač iz Službe za zajedničke poslove organa i tijela Federacije BiH. Daljnja objašnjenja tražili smo od Federalne uprave za inspekcijske poslove, a nakon duljeg čekanja dobili smo opširan odgovor, piše Večernji list BiH.

Dva plovna vozila na terenu Naime, oni, prema službenim informacijama, imaju dva plovna vozila. Jedno vozilo je gumeni čamac s izvanbrodskim motorom koji je mobilnoga karaktera i njega koristimo po potrebi za kontrolu plovnih vozila na jezerima (čamci, skuteri, splavovi).

Drugo plovno vozilo kojim raspolažemo je čamac s brodskim motorom – gliser koji smo preuzeli na korištenje odlukom Vlade Federaciji BiH – stoji na početku odgovora koji nam je poslao pomoćnik direktora Đemo Ćar. Darovani gliser stacioniran je u Neumu i koristi se za kontrolu prometa morem koje pripada BiH.

– Riječ je o kontroli plovnih vozila koja moraju biti registrirana za vožnju, pri tome i osigurana te svakako kontroli osoba koje upravljaju vozilom koje moraju biti stručno osposobljene upravljati njime i posjedovati odgovarajuće vozačke isprave. Time se svakako smanjuje mogućnost nezakonitog kretanja vozila i poboljšava sigurnost kako objekata tako i osoba u priobalnom području i svakako u plovnom području – objašnjava Ćar za Večernji list.

Prema informacijama Miralema Bolobana, kapetana Lučke kapetanije Ostrožac na Jablaničkom jezeru, trenutačno je na jezerima, rijekama (Sava) registriranih oko 1000 plovnih vozila (čamaca, plutajućih objekata – splavova), 1 riječni bager, 2 samohodna objekta na rijeci Savi, 2 skele, dok je u Neumu registriranih oko 200 vozila. – Prometna inspekcija ove Uprave godišnje obavi na moru prosječno 40 nazora u ljetnoj sezoni, pri čemu se donose upravne mjere i izdaju prekršajni nalozi (kazna za neregistrirano plovno vozilo 2000 KM, a za neposjedovanje vozačke dozvole za upravljanje plovnim vozilom 100 KM), na jezerima se izvrši prosječno 60 nadzora, u ovisnosti o potrebama i planu nadzora.

Bilo je i slučajeva spašavanja osoba na moru koje iziđu iz okvira dopuštenih zona kretanja prilikom korištenja plutajućih sredstava (pedalina i sl.). U ovisnosti o potrebama, Federalna veterinarska inspekcija vršila je nadzore uzgoja školjki i riba u dijelu morske površine u Neumu – zaključuje Ćar. Počele kontrole Inače, gliser koji je darovala Vlada FBiH do prije nekoliko dana bio je na tehničkom servisu. Od 17. srpnja počele su redovite kontrole na bh. moru, a uskoro ćemo vidjeti kakvi su rezultati kontrola koje će se provoditi idućih nekoliko tjedana, odnosno, u jeku turističke sezone.

Domaća javnost je prije nekoliko tjedana oštro reagirala na informaciju kako je federalna Vlada kupila gliser te kako su ga pojedini dužnosnici koristili za osobne potrebe tijekom godišnjih odmora. Nakon što ga je preuzela Federalna uprava za inspekcijske poslove, to plovilo dobilo je svoj smisao te je iskorišteno na najbolji mogući način. Sugovornici Večernjeg lista istaknuli su kako su redovite kontrole rezultirale povećanjem sigurnosnoga stanja na moru, a nove kontrole trebale bi to stanje dodatno poboljšati.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.