Niko nije zvanično sabrao koliko političara je promijenilo stranački dres nakon posljednjih opštih izbora.
“Preletačevići” su postali fenomen izborom Vlade RS, te aferom Papak. Kako je fenomen postao pravilo političkog djelovanja koje se može preliti i u državni nivo?
Nezadovoljan stanjem u svojoj stranci, a uslikan na kafi sa suprotnim taborom, Đorđe Krčmar, SDS-ov poslanik u Parlamentarnoj skupštini BiH, ipak za N1 kaže da nema ništa od mijenjanja dresa, ali da kafu voli da popije sa svima.
“Ko je to rekao, to neki iz svojih glava. Kad sam ja to gdje rekao, znači nema ništa od toga, nema. Jel’ zabranjeno s ljudima sjediti i piti kafu? Ja sa svima sjedim i s Bošnjacima i Srbima i drago mi je da je tako”.
“Krčmar nije bio na mojoj strani, već na strani argumenata”, kaže smijenjeni predsjedavajući Komisije za nadzor nad OBOM Nikola Špirić. Na prvobitnom komisijkom glasanju Špirić je tijesno preživio smjenu, između ostalog i zbog glasa SDS-ovog Đorđa Krčmara.
“Ja neću da utičem na unutarstranačke odnose, Đorđe Krčmar je ozbiljan čovjek, ima svoj stav, nismo nikad o tome razgovarali, niti ja želim o tome razgovarati. Ali je on čovjek koji je imao profesionalan odnos prema radu u komisiji”, kazao je Špirić.
Dresove su u NSRS na neki od načina promijenili, (osnivanjem svoje stranke, prelaskom u drugi tabor, stvaranjem nezavisnog kluba) Nenad Stevandić, Darko Banjac, Vojin Mitrović, Adam Šukalo, Ilija Stevančević, Simuna Žakula, Slavko Dunjić, te mnogi drugi.
Ova pojava kažu analitičari opasno prijeti da zbog nepovjerenja građana u izabrane predstavnike, poveća broj apstinenata.
“Pitanje je da li bi se sutra izbori mogli provesti na banjalučkoj berzi, pa da dođu neke nezavisne liste, kandidati mogli da se prijave da kažu na šta su spremni koji je raspon cijena, pa kao što se obveznice kupuju i akcije, za određene skupštinske odluke možemo uzeti određene poslanike na berzi. Izbori gube smisao. Bojim se da će kao posljedica ovoga biti još veći broj apstinenata”, kazao je Saša Čekrlija sa Fakulteta međunarodnih odnosa i diplomatije u Mostaru.
Restart Srpska je udruženje mladih visokoobrazovanih ljudi, među kojima je mnogo politologa, koji ukazuju na retrogradne političke pojave u društvu među kojima posljednjih godina dominiraju Preletači.
“Određeni pojedinci možda zadovoljavaju svoj interes, prelaze iz jedne part u drugu. Ali ako bi građani to kažnjavali na izborima, niti bi oni tako lako prelazili niti bi ih ove druge partije primale u svoje redove”, kazao je Velizar Antić iz pomenutog udruženja.
Let ka vladajućem jatu dominira na svim nivoima.
Vlada RS ima veću podršku u Narodnoj skupšini nego kada je izabrana, lokalni parlamenti poput banjalučkog osnaženi su sa nekoliko dojučerašnjih opozicionara. U bh. parlamentu suprotan smjer, posebno nakon što su stranačke majice vladajuće SDA, odložili danas nezavisni poslanici Evropskog bloka.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.