Predsjednik Republike Srpske i lider SNSD-a Milorad Dodik je u nekoliko navrata posljednjih dana negirao postojanje bosanskog jezika i poručio da se ne može izučavati u školama u tom bh. entitetu.
Iz Ureda visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini za N1 su naveli da Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini potpisan u Parizu sadrži tekst Sporazuma na bosanskom, hrvatskom i srpskom jeziku, s tim da je svaki tekst jednako vjerodostojan.
“U skladu s tim, Mirovni sporazum priznaje tri službena jezika u Bosni i Hercegovini. Nadalje, Upravni odbor Vijeća za provedbu mira (PIC) je 6. juna 2016. godine prihvatio odluku Ustavnog suda BiH prema kojoj konstitutivni narodi i ostali imaju ustavno pravo da daju ime svom jeziku, te da Ustav RS ne osporava to pravo”, saopćeno je za N1 iz OHR-a.
Kako su naveli, Upravni odbor PIC-a je pozvao sve nivoe vlasti, uključujući i vlasti Republike Srpske, da ovo pravo priznaju jednako za sve konstitutivne narode i ostale.
“Službeni dokumenti Republike Srpske moraju priznati naziv jezika koji su dali Bošnjaci u Republici Srpskoj (tj. bosanski) te stoga omogućiti Bošnjacima da uživaju isto ustavno pravo da nazovu svoj jezik kako žele, kao i drugi narodi u RS”, kazali su za N1 u Uredu visokog predstavnika u BiH.
Predsjednik Republike Srpske (RS) i SNSD-a Milorad Dodik ponovio je na RTRS-u tvrdnju da ne postoji bosanski jezik. Kako je kazao, takav jezik ne može da se izučava u školama u tom bh.entitetu.
“Nema bosanskog jezika i to je ono što je veoma jasno. Srpski jezik je jezik srpskog naroda, tako i bošnjački jezik može da bude koji oni hoće, ali ono što mi ne možemo da prihvatimo jeste da se bosanski jezik tretira kao jezik koji će biti izučavan u školama u RS-u i to se neće desiti”, rekao je Dodik za RTRS.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.