Kako je Kitarović ostala bez titule "kraljice Balkana"

REUTERS/Antonio Bronic

"Mi smo istinski prijatelji BiH", česta je izjava koju čujemo od lidera zemalja regije. Poznavaoci prilika smatraju da se Srbija i Hrvatska ponašaju ovako prijateljski, jer imaju svoje interese u BiH, a lideri naše zemlje ili ne znaju ili neće da se snađu i iskoriste ta prijateljstva za interese BiH.

“Da kažem da u Srbiji BiH ima pravog i iskrenog prijatelja”, kaže Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije.

“Poslati poruke suradnje, podrške, prijateljstva prema BiH”, dodaje Andrej Plenković, predsjednik Vlade Hrvatske.

Ovih dana politički lideri iz regije utrkuju se ko će ponuditi prijateljstvo BiH. Obećava se strateška saradnja na putu ka EU, poboljšanje trgovinske razmjene, ulaganja u infrastrukturne projekte. Ipak, često ishitrene izjave iz regije naruše to istinsko prijateljstvo

Prijatelji BiH iz regije su posljednjih godina postajali neprijatelji i obratno. Predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović je svojevremeno nazivana “kraljicom Balkana”, ali je zbog svoje izjave da u BiH postoji 10.000 potencijalnih terorista, skinuta sa prijestolja.

Sa trona su je skinule Majke Srebrenice koje su u njoj vidjeli nadu, ali su se, kako kažu, prevarile. Ona im je odgovorila da se tako nikada nije osjećala i da joj je prevashodni cilj da štiti interese svoje zemlje i svog naroda i pozvala na privredni i društveni razvoj. Za analitičare, posjete i poruke političkih lidera iz regiona imaju drugačije značenje. Oni itekako imaju interese u BiH.

“Ako Vučić dolazi ovdje da pravi neki dogovor sa Bošnjacima, hajmo pogledati iza toga šta tu stoji? Stoji pretpostavka da on kontrolira Srbe i da njemu ne treba dogovor sa Srbima. To je njemu ko biva u redu. Hrvati ga ne interesiraju i njemu iz lokalnog interesa treba dogovor sa Bošnjacima jer je tamo vrlo velika etnička zajednica u Srbiji i on sa njima neće da ima problem”, smatra Slaven Kovačević, stručnjak za geopolitiku

Sa druge strane, BiH sa susjedima nije riješila brojna pitanja, poput granice. Hrvatska najavljuje gradnju Pelješkog mosta, iako na tom području razgraničenje nikada nije urađeno. Slično je i sa 3 posto granice sa Srbijom. I na rješenje se čeka godinama. Analitičari smatraju da u odnosima u regiji ne izgleda sve tako prijateljski, jer i Beograd i Zagreb imaju svoje interese u BiH

“Rekao bih da bi Srbija i Hrvatska bili pravi prijatelji BiH kad bi pustili BiH da se iznutra konstituiše, a ne da neprestano koriste mehanizme uplitanja kojima definiraju i Srbe i Hrvate kao neku vrstu svoje dijaspore”, mišljenja je Enver Kazaz, politički analitičar .

Analitičari vjeruju kako od lidera u regiji naši političari mogu mnogo naučiti. Naročito kako se postaviti kao istinski prijatelji, a u isto vrijeme i ostvarivati lične interese.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mrežaTwitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.