Više od 1.200 spasilaca i drugih članova različitih službi iz 34 NATO svaezničke i partnerske zemlje stiglo je u našu zemlju. U narednim danima će raditi na simulaciji poplava i jačih zemljotresa, kolapsa objekata, ali i saobraćajnih nesreća, na kopnu i u vodi.
Riječ je o terenskoj vježbi za upravljanje posljedicama kriznih situacija pod nazivom “BOSNA I HERCEGOVINA 2017.” koja se održava od od 25. do 29. septembra 2017., u Tuzlanskom Kantonu.
Prva vježba pokazala je nesreću, odnosno, napad hemijskim oružjem gdje službe hitne pomoći, vatrogasci, specijalni timovi, vojska sa helikopterima te druge službe demonstriraju sposobnost i stručnost da što brže spase unesrećene ljude. Spašavanje ljudskih života, imovine i otklanjanje posljedica katastrofa, lekcija je koju bi BiH trebala naučiti.
“Nova iskustva, nova dostignuća i u tenološkom smislu, nova dostignuća u obučenosti osoblja za sprečavanje posljedica ovih katastrofa. I posebno nama u BiH ovo treba da da kao društvo i država dajemo veći značaj ovoj komponenti”, kazao je Dragan Mektić, ministar sigurnosti BiH.
BiH ima iskustva sa prirodnim nesrećema, zadnje poplave i klizišta iz 2014. Godine. Sistem zaštita i spašavanja ne treba se uzimati olako već se mora imati oprema, iskustvo, podrška.
“Niko od nas samih, nijedna zemlja, nijedna organizacija pojedinačno ne može biti dobro pripemljena i efektna kao svi mi zajedno”, poručio je Sorin Ducare, Pomoćnik generalnog sekretara NATO-a.
Domaće službe imaju ljudske kapacitete ali ne i materijalne. Kroz vježbu dobit će praksu o međunarodnoj saradnji, ojačati mogućnosti timova iz različitih zemalja da efikasno rade zajedno što uključuje i aktivnosti spašavanja iz vode, potrage u urbanim područjima, medicinske timove, timove za spašavanje i zaštitu od hemijskog, biološkog, radioaktivnog i nuklearnog oružja, kao i timove za dekontaminaciju.
“Mi imamo već određeni nivo kapaciteta da se naš sistem zaštite i spašavanja u katastrofama, može uključiti u ovaku jednu organizovanu vježbu i da možemo dati svoj puni doprinos.)”, dodao je Mektić.
Ovo je 17. NATO-va vježba o upravljanju posljedicama elementarnih nepogoda, a prva u našoj zemlji. Odluka da se vježba odnosi na poplave i zemljotres zasnovana je na geološkim i ekološkim izazovima sa kojima se suočava BiH.
Internacionalni karakter ove kompleksne vježbe doprinosi jačanju sistema međusobne saradnje i koordinacije BiH sa drugim zemljama kada su u pitanju prirodne katastrofe, a sve u korist građana BiH.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.