Nakon pobjede i lideri iz regije upućuju čestitke Angeli Merkel uz očekivanja da će Njemačka nastaviti s kontinuiranom potpotrom Zapadnom Balkanu na putu ka EU.
Analitičari iz BiH su složni: politika Berlina, ali i EU nakon ovih izbora prema zemljama regije u budućnosti se neće mijenjati. No mogu li i kada Berlin i Brisel s ekonomskih od BiH zatražiti i političke reforme?!
Pisma čestitke na još povijesnoj političkoj pobjedi Angeli Merkel stižu iz cijeloga svijeta. Diplomatske čestitke i riječi hvale upućene su i iz BiH. Predsjedatelj Vijeća ministara Denis Zvizdić u svojoj čestici ističe važan kontinuitet u potpori BiH na putu ka EU integracijama, dok predsjednik RS Milorad Dodik izražava uvjerenje za nastavak dobrih i prijateljskih odnosa Nova – stara kancelarka uskoro bi mogla dobiti i službeni poziv da posjeti BiH.
“Nadam se da će naša pozicija kada je u pitanju njemačka administracija biti snažnija i s te strane kao predsjedatelj čim budu rezultati uputit ćemo čestitke i pozvat ćemo je u BiH”, kazao je Dragan Čović, predsjedatelj Predsjedništva BiH.
Kao što jučerašnja pobjeda nije nikakvo iznenađenje, politički analitičari u BiH mišljenja su kako iznenađenja neće biti ni u budućem odnosi službenog Berlina prema BiH. Interes Njemačke, samim tim i EU ostaje isti, no veća pozornost u procesu priključivanja, bit će posvećena stabilizaciji.
“Mislim da taj element stabilizacije nije dovoljno zastupljen i da možemo očekivati da će to biti fokus. Činjenica je da unutar država regije, ali i odnos između zemalja taj proces kreće unatrag i tu se otvaraju neka pitanja koja smo mislili da su riješena”, kazao je Osman Topčagić, bivši veleposlanik BiH.
Od Berlinskog procesa do njemačko – britanske inicijative. Njemačka politika prema BiH, ali i Zapadnom Balkanu posljednjih godina posebno je fokusirana na ekonomiju. I upravo takav, ekonomski jak prostor Balkan – EU u ovom trenutku želi za svog partnera.
“Ništa se neće mijenjati, Berlinski proces je počeo na inicijativu uz Merkel, ona ostaje na istom mjestu. Unutarnji problemi Njemačke nisu vezani za Balkan, neće se ništa mjenjati, jer je Njemačkoj važno da nema tenzija na Balkanu, na isti način će biti angažman”, kaže Alida Vračić, Berlin.
Kada su u pitanju svojevrsne političke reforme u BiH, izmjene Ustava, preustroj države – EU i sama Njemačka odavno su bar privremneo odustale. No može li se to u budućnosti promijeniti?
Zbog vlastitih problema unutar Unije, Brisel, ali i Berlin, politički gledano su zapustili BiH. Iako je ekonomija u fokusu, ona politička pitanja, reforme i obveze svakako će biti ključni izazovi na putu ka EU, izazovi na koje će BiH jednog dana morati odgovoriti. Samo je pitanje kada i pod kojim uvjetima i hoće li iza svega stojati prva dana Europe.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.