Referendum o nezavisnosti Katalonije otvorio je stare rane i želje, naročito u Srbiji koja je kritikovala EU kako je ostala nijema na sprovedeni referendum u toj Španskoj pokrajini.
Ministar inostranih poslova našeg istočnog susjeda napravio je paralelu sa Kosovom, ali i Republikom Srpskom, i to zbog nedavnih grafita koji su osvanuli u Vojvodini.
Ivica Dačić, ministar vanjskih poslova Srbije: “Kada se u Republici Srpskoj u oblacima govori o refemrendumu, onda je to antievropski, anticivilizacijski i antisrpski. Neka idu u Banjaluku da podržavaju referendum Srba u BiH.”
Srbija , tačnije njena premijerka je i pisala Evropskoj komisiji, upravo zbog Kosova. Reakcije I od drugih na Kataloniju.
“Neka nam kažu da su tada kada su priznali jednostranu nezavisnost Kosova, u stvari pogrešili“, kazao je Ana Brnabić, premijerka Srbije.
“Šta ćemo da radimo ako RS i Dodik kažuu, hoćemo i mi sada referendum. Sada ovi u Kataloniji mogu, a u RS ne mogu“, izjavio je novinar Jakša Šćekić.
I predsjednik bh. entiteta Republika Srpska vidi slučaj Katalonije kao nemoć EU I treniranje strogoće na ovim prostorima.
“Španija ima neke resusrse da pošalje policiju i vojsku. Ovde u BiH niko ne bi mogao ništa poslati, ni vojsku ni policiju na institucije RS. Ali ovdje je prisustvo međunarodne zajednice, koja se pokazuje kao ona koja čuva BiH snažno. Mi ne trebamo da odustanemo od te priče da jednog dana održimo referendum“, rekao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.
I zbog Dačića, ali i Dodika oštre reakcije drugih političkih partija u BiH. Dačićevu izjavu ocjenjuju kao licemjerstvo, Dodikove želje kao puste snove. Denis Bećirović mu je i pisao.
Denis Bećirović, poslanik SDP-a BiH u Parlamentu BiH: “Poslao sam mu jasnu poruku da prekine sa tom politikom, tim snovima I tom maštom o stvaranju velike Srbije na teritoriji BiH. To je nemoguća misija.”
“Neka ne dižu temperaturu u regionu, neka ne dižu temperaturu u BiH. Neka u cjelosti poštuju Dejtonski mirovni sporazum, jer Republika Srpska može postojati samo kao entitet u BiH“, izjavio je Šefik Džaferović, potpredsjednik SDA.
Zanimljivo je da se zapadni listovi bave regijama u Evropi koje sanjaju otcjeljenje, a u toj analizi britanski The Week dobar dio teksta posvećuje Republici Srpskoj.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik nedavno je prolongirao referendum o nezavinosti, što sajt “Politico” opisuje kao pritisak Zapadnih sila koje ne bi prepoznale nezavisnot Republike Srpske.
Mnogo je evropskih pokrajina koje žele da se odcjepe od svojih država. Republika Srpska je u analizi The Weeka uključena u te želje. Političke partije u Federaciji BiH smatraju kako je u njenom slučaju to nemoguće, jer se radi o entitetu koji je nastao Dejtonskim mirovnim sporazumom, a ne pokrajini kao što je to slučaj sa drugima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.