Rat saopćenjima Perića i Tegeltije: Sučelimo se javno

Vijesti 31. okt 201720:27 > 20:30
N1

Branko Perić, sudija Suda BiH danas se obratio sudijama i tužiocima u Sudu i Tužilaštvu Bosne i Hercegovine optužujući navodeći da je ideja o istragama o ratnoj prošlosti koja se nalazi u zaključcima VSTV-a na čijem je čelu Milan Tegeltija zapravo ideja Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske.

Sudija suda BiH je u obraćanju državnim sudijama i tužiteljima naveo da je posebno paradoksalno što institucije Republike Srpske brane Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine od upozorenja koja stižu iz međunarodne zajednice, a do jučer su ga optuživale da je pod kontrolom te iste međunarodne zajednice.

“To pokazuje da je ideja o istragama o ratnoj prošlosti sudija u našem Sudu Dodikova ideja, koji je to nedvosmisleno iznio u intervjuu Sputnjiku prije dva dana u Beogradu. Predsjednik VSTV-a je očigledno u dogovoru s Dodikom prihvatio da ovu ideju realizuje kroz zaključke koje je sam osmislio stvarajući u instituciji većinu na principu trgovine utjecajem”, poručio je Perić.

On je naveo da je “VSTV pod snažnim utjecajem politike i da funkcioniše na principima ad hock koalicija, ucjena, ličnih interesa i zloupotrebe moći. Udruženje sudija i tužilaca bi trebalo da stavi na dnevni red pitanje integriteta VSTV-a i njegove odgovornosti za izgradnju i jačanje nezavisnog pravosuđa. U tom kontekstu treba se založiti za snažnije učešće profesionalne zajednice u donošenju važnih odluka VSTV-a i kreiranju strateških politika u pravosuđu”.

Uslijedio je i odgovor predsjednika Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV) Milana Tegeltije.

“Čvrsto vjerujući u pravo na drugačije mišljenje, koje je neizostavni dio kulture življenja u demokratskom društvu, do kraja ću braniti pravo sudije Branka Perića na mišljenje i kritiku čak i onda kada je to mišljenje drugačije od moga.  Međutim, s obzirom na posljednja istupanja sudije Branka Perića u medijima, bilo putem kolumni, bilo putem pisama, u kojima bez ijednog argumenta izuzev vlastitih insinuacija, manipulišući lažima, proziva mene kao predsjednika VSTS-a BiH i jedan dio članova VSTS-a BiH, želim da naglasim da se radi o lažima, insinuacijama, špekulacijama i pokušajima manipulacije javnosti”, naveo je Tegeltija.

On je javno pozivao Branka Perića da on kao bivši, a Tegeltija kao sadašnji predsjednik VSTS-a BiH javno sučele stavove i argumente u otvorenoj javnoj debati u emisiji “1 na 1” na televiziji po izboru Perića.

“Moja preporuka bi bila da to bude televizija koja nije javni servis, a koja pokriva cijeli prostor BiH te koja na bilo koji način u percepciji građana nije povezana sa preferiranjem bilo koje političke opcije u BiH i koja će obojici učesnika dati jednak prostor za iznošenje vlastite argumentacije i stavova. Što se mene tiče, spreman sam za takvu vrstu javnog sučeljavanja počevši od danas pa do kada god to odgovara gospodinu Periću”, zaključuje u svojoj reakciji Milan Tegeltija.

O cijelom slučaju i zaključcima VSTV-a oglasilo se i Udruženje sudija u Federaciji Bosne i Hercegovine, Ogranak Vrhovni/Ustavni sud Federacije BiH, oglasilo se otvorenim pismom, povodom usvojenih Zaključaka Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV).

“I pored činjenice, koja je članovima VSTV-a morala biti poznata, da je osnovni princip sudske nezavisnosti i mandata koji je, do zakonske starosne granice ili do isteka fiksnog mandata, zagarantovana brojnim međunarodnim pravnim aktima i Preporukama Vijeća evropskih sudija, uz postojanje izuzetka samo za slučajeve koji proizilaze iz disciplinskih mjera za prekršaje ili krivične postupke, ali koji moraju biti precizno definisani i u saglasnosti sa odgovarajućim zahtjevima Evropske konvencije o ljudskim pravima i slobodama, VSTV je svojim zaključcima grubo prekršio sve ove principe i stavio se na stranu dijela politike koja je eksplicitno tražila da se izvrši provjera ratne prošlosti sudija i tužilaca bez disciplinskog postupka”, navode u reagiranju.

Ovakvim postupanjem VSTV ne štiti nezavisnost i integritet sudija, naprotiv, podriva se njihov autoritet i integritet i urušava povjerenja građana u pravosudni sistem, a što ima još gore posljedice u tome što stvara razdor među kolegama iz raznih entiteta, stoji u reakciji.

“Provjera ratne prošlosti nosilaca pravosudnih funkcija ne može se vršiti na način kako je to usvojeno u Zaključcima VSTV-a tj. bez disciplinskog postupka a uz istovremeno poštivanje zahtjeva Evropske konvencije o ljudskim pravima i slobodama. Osuđujemo i protivimo se kao legalisti da bilo koji upravni organ ili VSTV kao regulaciono tijelo, prikuplja i naknadno analizira pravomoćne sudske odluke, kako po nacionalnoj strukturi osuđenih lica tako i po vrsti krivičnih djela ratnog zločina, a koje odluke su prošle dvostepenost kontrole, a u mnogim slučajima i provjere kroz apelacije pred Ustavnim sudom BiH”, navedeno je u reagovanju.

“Pozivamo VSTV-e da Zaključke kao štetne i nezakonite poništi, a članove VSTV-a koji su podržali takve zaključke glasanjem, da profesionalnoj zajednici koja ih je izabrala u VSTV, ponude ostavke iz moralnih i profesionalnih razloga – navodi se u pismu koji potpisuje predsjednica Ogranka Vrhovni/Ustavni sud Federacije BiH Slavica Čindrak.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.