Visoki predstavnik u BiH, Valentin Inzko, napisao je u svom Izvještaju Vijeću sigurnosti UN-a da Republika Srpska nije država, na šta je ubrzo dobio odgovor od Milorada Dodika. Dodik je poručio da Republika Srpska nije odustala od refererenduma o statusu ovog entiteta.
S druge strane, američka predstavnica pri Vijeću sigurnosti rekla je tokom rasprave da su ranije uvedene sankcije Dodiku pouka za sve one koji ne poštuju Ustav BiH.
Veliki dio izvještaja pred Vijećem sigurnosti UN-a Valentin Inzko je posvetio Republici Srpskoj istakavši da ovaj entitet nije država, te da nema pravo da raspisuje referendum o stvarima, koje mu nisu date Dejtonskim sporazumom. Ubrzo je uslijedio odgovor Milorada Dodika – BiH je za nas neodrživa, kad-tad će doći vrijeme za referendum o statusu Republike Srpske.
“U BiH u kojoj su visoki predstavnici oteli nadležnosti Republici, gradeći unitarnu BiH, za nas nije prihvatljiva. I mi u tom pogledu apsloutno smatramo da imamo pravo da onoga dana kada se postigne puna saglasnost o tome, da raspišemo referendum o statusu Republike Srpske. To nije tema sada i vrijeme, ali u svakom slučaju nismo odustali od te ideje”, otkriva entitetski predsjednik.
Osim oprečnih stavova unutar BiH, kada je riječ o govoru Valentina Inzka pred Vijećem sigurnosti UN-a, bilo je različitih stavova i tokom same rasprave. Došlo je do suprotstavljanja stavova predstavnika misija Rusije i SAD-a.
Američka predstavnica je dala punu podršku visokom predstavniku, dok je ruski optužio Inzka za srbofobiju.
“Prema našem mišljenju, ovo je najpristrasniji izvještaj gospodina Inzka u odnosu na sve njegove izvještaje još od 2009. godine. Ovaj dokument pun je napada protiv Republike Srpske i na tendenciozan način su Srbi prikazani kao jedini krivci za stanje u Bosni i Hercegovini. Duboko sam zapanjen srbofobijom koju ste pokazali u izvještaju”, kaže Vladimir Safronkov, predstavnik Rusije.
“Sankcije protiv Milorada Dodika trebaju biti jasna opomena onima koji osporavaju ustavno uređenje Bosne i Hercegovine. Dajemo punu podršku Bosni i Hercegovini, sa dva entiteta i tri naroda”, ističe Amy Tachco, predstavnica SAD-a.
Pojedini opozicioni političari smatraju da čitava ova situacija zapravo odgovara liderima koji su prozvani u Izvještaju.
“Mislim da je gospodin Inzko trebao staviti van snage Zakon o referendumu u Republici Srpskoj. Sama priča o referendumima i sami odgovori Sarajeva i Bakira Izetbegovića na stalne provokacije iz Banjaluke je unaprijed dogovorena taktika, jer je to jedini način da isprepadaju birače, kako bi mogli zadržati svoj prostor”, tvrdi Sadik Ahmetović, zastupnik Nezavisnog bloka.
Iz Evropske unije, kao i do sada, nisu se jasno očitovali u vezi sa Inzkovim izvještajima. Kao odogovor na naš Upit u vezi sa izjavom Milorada Dodika da nije odustao od referenduma o statusu Republike Srpske, poslali su nam Zaključke Vijeća Evropske unije o BiH, od 16. oktobra ove godine.
“Imajući u vidu da se u Ustavu Bosne i Hercegovine Bošnjaci, Hrvati i Srbi navode kao konstitutivni narodi (zajedno sa Ostalima), Vijeće ponovo ističe da principi jednakosti svih građana i nediskriminacije moraju biti u potpunosti zagarantovani. Vijeće naglašava da se ne treba poduzeti niti jedan zakonodavni ili politički korak kojim bi se otežala provedba presude Sejdić i Finci, i drugih povezanih presuda”.
Politička analitičarka Ivana Marić smatra da je visoki predstavnik svojim neradom, izgubio svaki kredibilitet,
“Ja se i dalje svaki put iznenadim kada Valentin Inzko nešto kaže u UN-u, ili kad podnosi Izvještaj. Ne mogu da vjerujem da još neko njega shvata ozbiljno. To je izgubilo svaku ozbiljnost. On je više u Beču nego u BiH. Nekako je poprimio navike naših političara. Nema pravo da ih kritikuje, jer je poprimio njihov način ponašanja”, ocjenjuje Marić.
Osim kritika, visoki predstavnik je u svom Izvještaju ukazao i na neke pozitivne trendove, a to su određeni koraci za prevođenje Upitnika, potpisivanje ugovora o Transportu, ali i posjete Aleksandra Vučića i Kolinde Grabar-Kitarović Bosni i Hercegovini.