Olimpijska zastava u rukama Komšića: Vraćamo je kući

Vijesti 30. jan 201522:12 > 22:27
Anadolija

Uz intoniranje himne države Bosne i Hercegovine Ivo Komšić, gradonačelnik Sarajeva i Nenad Samardžija, gradonačelnik Istočnog Sarajeva zajedno preuzeli su večeras olimpijsku zastavu u alpskom skijalištu Schruns prilikom svečanog zatvaranja Evropskog olimpijskog festivala mladih (EYOF) održanog proteklih pet dana u Lihtenštajnu i Austriji.

Olimpijska zastava tako je poslije 31 godine ponovo zvanično i simbolično u rukama Sarajlija, prvi puta nakon zatvaranja 14. Zimskih olimpijskih igara održanih u februaru 1984. u bh. prijestolnici. Sarajevo je tada olimpijsku zastavu predalo kanadskom Calgariju u kojem su održane 15. ZOI 1988.

Olimpijski stijeg od večeras opet je među Sarajlijama, jer će se u glavnom gradu Bosne i Hercegovine i njegovoj okolici održati 13. EYOF 2017. godine.  

Prilikom svečanosti primopredaje olimpijske zastave u Schrunsu pred više od 1.000 sportista, trenera i čelnika 45 nacionalnih, ali i Evropskog olimpijskog komiteta, kao i građana Austrije, te brojnih turista iz mnogih država svijeta Komšić je u oficijelnom govoru u ime domaćina narednog EYOF-a istakao da će se takmičenje u Sarajevu održati na olimpijskim planinama Bjelašnici, Igmanu i Jahorini. Podsjetio je da je Sarajevo bilo odličan organizator Olimpijade prije 31 godinu, te da je odlučno pokazati svijetu da može isto tako kvalitetno organizovati i Olimpijadu mladih pod motom mira, prijateljstva i poštenog nadmetanja. Izrazio je zadovoljstvo što se u olimpijsko Sarajevo vratila olimpijska zastava i da što će se za dvije godine u glavnom gradu BiH opet upaliti olimpijski plamen.

Komšić: Radost je tolika da bi zastavu pješice mogao donijeti u Sarajevo

„Veoma se lijepo osjećam. Sretan sam i zadovoljan da smo preuzeli olimpijsku zastavu za Omladinske olimpijske igre 2017. godine. Radost je tolika da bih je mogao pješice donijeti u Sarajevo. Vjerujem da će olimpijsku zastavu i Sarajlije sa velikom radošću dočekati, jer se ona poslije 31 godine vraća u Sarajevo. Omladinska olimpijada po organizaciji i obimu bit će kao i seniorska. Bit će veći broj sudionika nego li 1984. godine kada smo organizirali 14. Zimske olimpijske igre“, rekao je Komšić, a na pitanje da li bi i gradonačelnik Istočnog Sarajeva sa njim pješice sa olimpijskom zastavom ka Sarajevu, kroz smijeh istakao je:    

„Išao bi sa mnom pješice, jer koliko je potrošio dok je došao dovde automobilom mogao je i pješice. Uspjeli bi mi to, preko Alpa polako do Sarajeva“.

EPA
Anadolija
Anadolija
Anadolija
Anadolija
Anadolija

U istinskom svečarskom ambijentu sarajevskog derneka u srcu Evrope Komšić je naglasio i da je organizacija EYOF-a 2017. „najveći projekt Sarajeva od Olimpijskih igara 1984. godine“.  

„To je najveći projekt poslije rata iza kojega su stali svi nivoi vlasti u Bosni i Hercegovini. Ne postoji niti jedan do sada sličan tome i da će angažirati toliko ljudi i omladine, ne samo iz cijele BiH, nego i regije. Imamo vrlo snažnu podršku  olimpijskih komiteta iz Beograda, Zagreba, Ljubljane“, konstatovao je Komšić, pa poručio:   

„Ovdje trebamo kazati vrlo jasno i glasno, bilo je lijepo u Montafonu, vidimo se u Sarajevu gdje će biti još ljepše“.

Samardžija: Podijeliti radost sa sugrađanima

„Osjećam i zadovoljstvo i radost što se danas nalazimo ovdje u Austriji. Radost je time veća što smo kolega Komšić i ja preuzeli olimpijsku zastavu za domaćinstvo EYOF-a 2017.“, kazao je Samardžija, dodavši:  

Podijelit ćemo radost sa sugrađanima, jer ćemo na dan kada su otvorene Olimpijske igre prirediti doček olimpijske zastave u Sarajevu. Ovo je veliki događaj za sve ljude u Sarajevu, jer poslije 31 godine olimpijska zastava vraća se u Sarajevo i Istočno Sarajevo. EYOF će biti mnogo više od igara. Bit će to događaj za pamćenje na kojem će učestvovati oko 1.500 sportista iz 49 zemalja Evrope. Oživjet ćemo olimpizam i naša Omladinska olimpijada sigurno će prevazi sve dosadašnje“, smatra Samardžija koji je sa Komšićem zajednički oduševljeno mahao olimpijskom zastavom što je izazvalo velike simpatije prisutnih na večerašnjoj svečanoj ceremoniji.  

Na godišnjem zasjedanju Generalne skupštine Evropskog olimpijskog komiteta u Rimu 2012. godine donesena je odluka da Sarajevo i Istočno Sarajevo u februaru 2017. godine ugoste sportiskinja i sportista iz cijele Evrope.