Ministrica odbrane Bosne i Hercegovine Marina Pendeš bila je gošća televizije N1.
S Pendeš smo razgovarali o 1. decembru – Danu Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, te je za N1 ispričala o planiranim aktivnosti na obilježavanju 12. godišnjice.
“Danas je predviđeno svečano postrojavanje u 11 sati u Vojarni Rajlovac, a večeras će biti održana svečana akademija. 12. obljetnica je bitan datum i želim iskoristiti priliku da svim pripadnicima Oružanih snaga čestitam obljetnicu i zahvalim se svima koji su doprinijeli da na državnoj razini imamo utemeljeno Ministarstvo obrane“, kazala je Pendeš.
Na pitanje da li je zadovoljna kapacitetima OS BiH je rekla: “Što se tiče ljudskih resursa, moram iskazati zadovoljstvo jer naši ljudi, pripadnici OS BiH, maksimalno ulažu napore kako bi odgovorili svim zadaćama. Nisam zadovoljna sa finansijskim sredstvima koje se izdvajaju“.
Istakla je kako je razlog tome način na koji se utvrđuje proračun jer je to na Fiskalnom vijeću, i da bi se donijela odluka, 5 od 6 mora biti “za” i to je jedan od razloga zašto nema dovoljno finansijskih sredstava.
Upitali smo je i koliko smo blizu aktivaciji MAP-a te nam je kazala: “To zavisi kako NATO članice doživljavaju napredak koji je ostvaren u BiH a koji se tiče registracije 69 lokacija, a odluka Predsjedništva govori o 63. Mi intenzivno radimo na knjiženju, i prije 2015. nije bila uknjižena nijedna lokacija. Tih 30 lokacija se nalazi na području Federacije a ostale lokacije na podučju RS se ne knjiže jer ne postoji spremnost u RS da se knjiže. Očekujem u naredna dva-tri dana da se završi proces knjiženja za još tri lokacije, a što se tiče druge tri lokacije u Federaciji, pokrenuli smo postupak“.
Istakla je i kako ne kaskamo za regionom i da u tim državama također nisu uknjižene lokacije te da je aktiviranje MAP-a samo jedna stepenica do članstva u NATO.
Pitali smo ministricu Pendeš da prokomentariše navode pojedinih medija o tajnoj vojsci od 9000 vojnika Bakira Izetbegovića te nam je rekla: “Ako se tako nešto spominje, treba vidjeti o čemu se radi, ali to nisu Oružane snage. Vrhovni zapovjednik OS BiH je Predsjedništvo BiH koje čine tri člana Predsjedništva“.
Za N1 je komentarisala i presudu u slučaju Prlić i drugi te je navela: “Što se tiče presude, mogu kazati da sam iznenađena visinom presude, odnosno presudom o udruženom zločinačkom poduhvatu, ali presuda je presuda i vjerojatno je donesena na bazi dokaza, no pitanje je jesu li doneseni pravi dokazi. Također, nije isto pročitati presudu i na bazi izvješća novinara zaključiti šta je u presudi, jer kroz medijske istupe dalo se zaključiti da je kroz taj organizirani zločinački poduhvat i cijeli narod Hrvatske osuđen. Mi smo narod koji je doprinio da BiH bude međunarodno priznata jer smo na referendumu bili za cjelovitu i nedjeljivu Bosnu i Hercegovinu. Svaki zločin zaslužuje kaznu, svaka žrtva zaslužuje pijetet i zločinac nema nacije. Samo kroz istinu možete postati slobodan čovjek i možete raditi na pomirenju“.