Inzko: OHR neće reagovati za izmjene Izbornog zakona

Vijesti 08. dec 201716:00 > 16:23
N1

Visoki predstavnik Valentin Inzko je na današnjoj pres-konferenciji održanoj nakon zaključivanja sjednice Upravnog odbora PIC-a odgovarao na pitanja novinara, a jedno od njih je bilo i to da li će OHR reagovati u vezi izmjene Izbornog zakona.

Upitan je i da li je dobio pismo od Dragana Lukača, ministra unutrašnjih poslova Republike Srpske, kao i da li je pročitao pismo potpredsjednika Republike Srpske Ramiza Salkića o napadima na Bošnjake koji su se vratili u taj bh. entitet te je odgovorio: “Nisam dobio od Lukača pismo, a i tek juče sam se vratio iz posjete Briselu. Što se tiče pisma Salkića, ja sam pročitao u novinama o tom incidentu, ali nisam dobio pismo, ali pretpostavljate šta mislim o takvim napadima protiv bilo koga. Također, te stvari rješava policija i ja cijenim taj posao“.

O tome da li će OHR reagovati u slučaju izmjena Izbornog zakona je rekao: “Mi smo rekli da OHR neće reagovati; želimo domaća rješenja, jer ćemo jednom otići i onda će domaći akteri morati sami naći rješenje. Sad ima 2000 diplomata u cijelom gradu, uključujući i Banjaluku, a kada međunarodna zajednica ode, onda će preuzeti lokalne institucije odgovornost i među njima sudovi, ali danas nije bilo zaključka da bi OHR trebao da nametne neki izborni zakon. Nećemo da budemo ispod semafora. Spremni smo da pomognemo i da nađemo rješenje za Dom naroda. Razlog je jednostavan – ljudi koji su pisali izborne zakone, OSCE, to nije tako jednostavno jer moraš poštovati sva tri naroda i sve spojiti. Što se tiče konkretnih rješenja, pričali smo i svi se trude, i Evropljani kod neke medijacije, ali uvijek će ovdje biti domaće rješenje. Neki kažu da je Izborna komisija neka prečica ali to bi propalo na istom Ustavnom sudu kao i u slučaju Ljubić koji je odlučio. Ali, tu nije samo Ljubić, postoji i problem o konstitutivnosti Srba u Federaciji gdje nisu konstitutivan narod, što je tužno“.

Na pitanje za komentar o neusaglašenim stavovima članova Predsjedništva BiH u Beogradu je istakao kako se vidi da tu nema dijaloga.

Rekao bih kako je juče bila lijepa godišnjica. Naime, prije 47 godina Willy Brandt je pokleknuo u Varšavi. Mislim da u BiH ima mnogo Willyja Brandta na niskom niovu – u školama, opštinama, i u Srebrenici gdje djeca, Bošnjaci i Srbi, u glazbenoj školi 27. novembra slave rođendan Mozarta. Puno ima malih Nelsona Mendela ili Willyja Brandta. Konkretna gesta od Predsjedništva bi bila da se obiđu memorijalni centri, centri stratišta sva tri naroda. Nemojmo pričati o tome ko ima koliko žrtava jer je svaka žrtva jedna velika tragedija za sve. Nadam se da će iduće godine biti više dijaloga, više zajedničkih stavova Predsjedništva“, poručio je Inzko u obraćanju medijima.