Pitanje Izbornog zakona - moglo bi postati najveća prepreka aktuelnog 2014. - 2018. mandata.
HNS ne odustaje od zahtjeva. Ne odustaju i mnogi u neprihvaćanju tih zahtjeva. Izbora mora biti, upozorili su i međunarodni faktori.
No, problem je provedba rezultata – nakon što je Ustavni sud BiH osporio stavke Zakona koje se odnose na izbor izaslanika u federalni Dom naroda.
Bez konstituisanog Doma naroda Federacije – nemoguće je imenovati Vladu Federacije. Potvrditi izbor predsjednika i potpredsjednika Federacije. Jer – potrebna je saglasnost oba doma. Na koncu – bez Doma naroda Federacije – nema ni dijela Doma naroda Bosne i Hercegovine. Jer se iz Federacije biraju predstavnici Bošnjaka i Hrvata. Rješenje se ne nazire. Uprkos konstantnom lobiranju vanjskih faktora, domaće vlasti kažu – pitanje Izbornog zakona je unutarnji dogovor.
“Ne vjerujem da neko iz Ankare može utjecati na glasove Bošnjaka, kao što neko iz Zagreba ne može utjecati na glasove Hrvata, kao što ni neko iz Beograda ne može utjecati na glasove Srba. REZ Tragamo za rješenjima. Hoće li biti tri, četiri ili pet tih entiteta kojima možemo osigurati apsolutnu jednakopravnost tri naroda, jednostavno da konstitutivni narod bude adekvatno legitimno zastupljen“, smatra hrvatski član Predsjedništva BiH, Dragan Čović.
HDZ neće odustati, poručuje Čović, od izbora, kako kažu svi iz ove partije, legitimnih Hrvata u vlasti. Za to vrijeme SDA je stava da se HNS-ovim rješenjima udaljava od izvršenja presuda poput one Sejdić – Finci.
I dok optužuju koalicionog partnera , HDZ, za opstrukcije – u SDA svjesni da i njihovo rješenje teško da ima parlamentarnu budućnost.
“Mi imamo uporno nastojanje ove grupacije oko HDZ-a da se usvoji rješenje koje bi za sva vremena betoniralo isključivo Srbe, Hrvate i Bošnjake izabrane isključivo od strane Srba, Hrvata i Bošnjaka u Predsjedništvo BiH”, smatra Halid Genjac iz SDA.
U međuvremenu – uporna su i nastojanja opozicije u Federaciji, SDPa i DFa – da pokušaju dobiti podršku za svoj prijedlog. Izmjene Zakona o izbornim jedinicma i broju mandata u entitetu. No, vladajući u Parlementu Federacije ih još upornije – ne doživljajvaju. A opozicija tvrdi, u skladu s Ustavom riješili su pitanje popune Doma naroda.
“Treba da stvorimo zakon u kojem će svakome biti omogućen izbor ali u kojem se nikome neće garantovati izbor, e to je upravo zadovoljeno ovim izbornim zakonom, omogućeno je svima da se kandiduju i svima da budu izabrani ali nikome nije garantovano da će biti izabran u kantonalnu skupštinu po nekoj kvoti ili po nečemu“, kaže Nermin Nikšić iz SDP BiH.