Tri problema za Savjet ministara BiH

N1

Efikasna javna administracija jedan je od uslova na našem EU putu. Zbog neefikasnosti javne uprave preuzete obaveze se ne ispunjavaju, tvrdi šef Delegacije EU Lars-Gunnar Wigemark. U kojoj smo fazi kada je reforma ove oblasti u pitanju pokazao je najnoviji izvještaj SIGMA-e.

Pitanje zapošljavanja u javnoj službi, netransparentnost trošenja državnog novca, javnih nabavki, ali i dodjela kocesija samo su neki od problema javne uprave u BiH pokazuje ovaj izvještaj.

“Glavni izazov predstavlja nedostatak evidencija. Upravo zbog nedostatka evidencija i podataka nije bilo moguće ocjeniti BiH u nekim područjima”, tvrdi Dragan Ćuzulan.

Problem javne uprave je i prevelika administracija. Podaci iz 2016. govore da na svim nivoima vlasti u BiH radi nešto više od 32 hiljade zaposlenih. Pred Savjetom ministara Bosne i Hercegovine je da riješe tri problema.

“To je nominalna strategija reforme javne uprave, strategija upravljanja javnim finansijama, i Zakon o državnim službenicima”, ističe Denis Zvizdić.

U posebnim izvještajima EU upozorava na stalni uticaj političkih autoriteteta pri izboru kadrova u javnoj upravi. Upozoravaju i na netransparentnost i dupliranje institucija.

“Strateški okvir javne uprave koji još uvijek nije usvojen: Veliku pažnju ćemo dati EU integracijama i koordinaciji unutar BiH. Sa posebnim naglaskom da BiH treba da priča jednim glasom”, kaže Primož Vehar.

U sindikatu državnih službenika i namještenika nisu zadovoljni. Kažu do sada nisu bili uključeni u reformu koja ih se direktno tiče.

“Ono što je nama poznato je da se reforma javne uprave provodi negdje u Parizu ili Briselu. To treba da bude ovdje u Sarajevu. Svi segmenti vlasti od opštine, kantona, do FBiH, države, da treba da budu u reformu javne uprave”, smatra Samir Kurtović.

Iako Evropska komisija u izvještajima zamjera što uprava nema razvijen elektronski sistem, iz SiGMA-e navode da je u oblasti Elektronskih nabavki zabilježen je najveći napredak.